Anadolu Üniversitesi Kütüphane

Veritabanları

Veritabanları

 1. ABI/INFORM

  Erişim Adresi: ABI/INFORM

  ABI/INFORM İşletme, Ekonomi, Muhasebe, Hukuk, Vergileme ve Yönetim konularında 40 milyonun üzerinde belge içermektedir. Bu belgelerin %90’ı makale olarak bulunmaktadır. Geri kalan %10 ise özetler ve diğer kaynaklara yönlendirme yapan linklerdir. ABI/INFORM içerisinde 8.500 yayın bulunmakta bu yayınların 4.700 adedi tam metin olarak yer almaktadır.

  ABI/INFORM the Wall Street Journal, the Economist, ve the Financial Times yayınlarının tam metinlerinin ulaşılabileceği tek veri tabanıdır. Social Science Research Network(SSRN) tarafından sağlanan, önemli işletme araştırmalarına erişimi sağlayan 465.000’nin üzerinde working papers daha dergilerde yayınlanmadan önce ABI/INFORM üzerinden erişilebilmektedir.

  1916’dan günümüze yayınlanmış 45.000’nin üzerinde global şirket raporuna erişime imkan tanır. Bunların yanı sıra ABI/INFORM ile dünya çapındaki en güncel ekonomi ve şirket durumları gözlemlenebilir, pazar araştırmalarına erişilebilir ve yönetim teknik ve stratejilerine erişilebilir

 2. Academic Search Ultimate

  Erişim Adresi: Academic Search Ultimate

  Academic Search Complete, Web of Science ya da Scopus indekslerindeki aktif 5,300’den fazla tam metin dergi, 8.700’den fazla hakemli dergi dahil, 11.900’den fazla tam metinli süreli yayın içeriğine sahip multidisipliner tam metin veritabanıdır.
  Tam metin kaynakların yanı sıra, 17.900’den fazla dergi ve monograflar, raporlar, konferans tutanaklar, vb. dahil olmak üzere toplamda 13.200’den fazla yayın için dizin ve özetler sunar. 1887 yılına kadar uzanan PDF içeriği bulunur ve tam metin başlıklarının çoğunluğu doğal (aranabilir) PDF biçimindedir. Aranabilir alıntı referansları 1.400’den fazla dergi için sağlanır.

 3. Access Pharmacy

  Erişim Adresi: Access Pharmacy

  Access Pharmacy, eczacılık alanında sürekli güncel tutulan, temel eczacılık bilimlerinden klinik eczaya ve hatta mesleki eczacılığa dair tüm konuları kapsayan, site içi konu-anahtar kelime arama yapılabilen bir veritabanıdır.

  Kapsamında, çok önemli referans kitapların bulunduğu 31 adet e-kitabın yanı sıra konusunda isim yapmış profesörlerden sunumlar, animasyonlarla desteklenmiş konu anlatımları bulunmaktadır. Konular başlıklar halinde tüm kitaplar ve mutimedya içerik için aranabilir ve içeriğe erişilebilir.

  Yanı sıra, ilaç etkin maddeleri ve/veya ilaç isimleri ile monografları arayabilir, dilerseniz bitki ve gıda takviyelerine ( Herbs and Supplements) ulaşabilirsiniz.

 4. American Chemical Society

  Erişim Adresi: American Chemical Society

  American Chemical Society yayınlarına ait 1879 yılından günümüze kadar olan kimya alanındaki 120 yıllık dergi arşivine tam metin erişim sağlar.

 5. AIAA

  American Institute of Aeronautics and Astronautics (AIAA), 70 yılı aşkın bir süredir uzay ve havacılık mühendisleri ile bilim insanlarının derneğidir. Günümüzde 31,000’den fazla üyesi bulunan AIAA, havacılık, uzay ve savunma mühendisliği ile biliminin gelişmesine adanmış, dünyanın en geniş kapsamlı profesyonel derneklerinden biridir.
  Bu veritabanıyla AIAA tarafından yayınlanan 8 adet derginin 2019 yılına kadar yayınladığı sayılarına erişmek mümkündür.

  AIAA Dergi Listesi
  AIAA Journal: 1963 yılında yayınlanmaya başlamış bir dergidir. Geniş bir disiplin yelpazesinde teorik gelişmeler ve deneysel sonuçlar için öncülük etmektedir.
  Journal of Aerospace Information Systems: Havacılık ve uzay bilgi teknolojileri ve iletişiminde uygulamalı bilime adanmış bir dergidir.
  Journal of Aircraft: Uçaklar, uçakların çalışması ve uçak teknolojisinin başka alanlara uygulanması konularına açılan bir penceredir.
  Journal of Guidance, Control, and Dynamics: Mürettebatlı ve mürettebatsız, yeni nesil, yüksek performanslı hava ve uzay araçlarını işleten araştırma ve mühendislik uygulamalarını takip eden bir dergidir.
  Journal of Propulsion and Power: Hava basınçlı, elektrikli, güç üretme ve dönüştürme ile karasal enerji sistemleri konularında kilit sonuçları içermektedir.
  Journal of Spacecraft and Rockets: Uzay aracı ve füze sistemleri, alt sistemler, uygulamalar, çevresel etkileşimler, ve uzay bilimleri konularında en yeni çalışmaları içermektedir.
  Journal of Thermophysics and Heat Transfer: Isı enerji transferi ve depolanması konularında son gelişmeleri içermektedir.
  AIAA Journal of Air Transportation: Hava tarfiği yönetimi ve uzay araçları, insansız hava arçları dahil tüm uçuş araçlarının havacılık operasyonları hakkındaki çalışmaları inceler.

  2019 yılı itibariyle aboneliğimiz sonlandığından bu tarihten sonra yayınlanan sayılara erişimimiz yoktur.
 6. American Psychological Association

  Erişim Adresi: American Psychological Association (APA)

  PsycINFO®   (Özet – indeks kayıtlar)
  1800'lerden günümüze 4 milyondan fazla bulgu kaydı içermektedir. Psikoloji ve davranış bilimleri alanlarında en önde gelen araştırma kaynaklarındandır.

  • 1597'den günümüze 4 milyondan fazla kayıt
  • 50 farklı ülkeden 29 dilde yayın
  • 2,500'e yakın dergi içermektedir
  • İçeriğin 80% dergi, geri kalanı kitap, kitap bölümü ve tezlerden oluşmaktadır
  • Davranış bilimleri ve akıl sağlığı alanındaki en geniş kapsamlı hakemli kaynak
  • 4 milyon özet bilgi, 2 milyon DOI ve 72 milyondan fazla referans bilgisi ve daha önce yayınlanmış makalelere erişim sağlayan ilk dergi kayıtlarını  içermektedir.
  • PsycINFO içerik listesi

  PsycARTICLES®
  American Psychological Association(APA), Canadian Psychological Association ve Hogrefe Publishing Group yayınevleri tarafından yayınlanan, 110'un üzerinde tam metin, hakemli dergiyi içermektedir. Dergilerin çoğuna ilk sayısından itibaren erişilir. 194.000'den fazla tam metin makale barındırır.
   PsycARTICLES Dergi Listesi

  PsycBOOKS
  APA (1100+) & diğer yayınevlerinden (3300+) toplam 4.400+ tam metin akademik & klasik kitap

 7. Annual Reviews

  Erişim Adresi: Annual Reviews

  İçerik Listesi

  Annual Reviews; Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler, Ekonomi, Doğa Bilimleri alanında 51 konu başlığı altında çok yüksek etki faktörlü 66 dergi içerir.
  Tıp ve Psikoloji Nobel ödülünü kazananların %56'sı ve Kimya Nobel ödülünü kazananların %42'si Annual Reviews yazarlarıdır.
  Her bir Annual Reviews'da, bir alandaki en önemli konulara ilişkin 20+ makale bulunmaktadır. Tanıtım bölümüne sahip olan her makalede konu derinlemesine ele alınmaktadır ve en az 130 atıf vardır. Alıntılanan atıflar yazarlarımızca dikkatli bir biçimde seçilmektedir ve daha kapsamlı bir keşif sürecine giden birincil araştırmanın yolunu açmaktadırlar.

  Yeni ciltler yayınlandığında içindekiler tablosu hakkında ve diğer faydalı konulardaki eposta uyarılarını almak için kullanıcı adı ve parola oluşturarak Kayıtlı Kullanıcı olmanız önerilir.
  Kayıt yaptıran üyeler, yayınlandıkça oluşturulan ve bazen resmi yayından altı ay kadar önce çıkarılan Reviews in Advance'e erişme olanağına sahip olacaklardır.

 8. Beck Online

  Erişim Adresi: Beck Online

  İçerik Listesi

  Alman Hukukunda yer alan yasalara, şerhlere, hukuksal olaylara ve makalelere tam metin erişim sağlayan Almanca bir veritabanıdır.

  • 500 adet tam metin kitap
  • 65 adet tam metin profesyonel hukuk dergisi
  • Mahkeme kararlari
  • Yasalar
  • Hukuk Yorumları

   Kullanım Kılavuzu
 9. Bentham Science

  Erişim Adresi: Bentham Science

  Eczacılık ve Biyomedikal alanında etki değeri oldukça yüksek yayınlara sahip Bentham Science yayınevine ait 125 dergi ve alanının temel kaynaklarından sayılan 391 e-kitabı barındırır.

 10. Brill

  Erişim Adresi: Brill Journals

  BRILL yayınevine ait Sosyal ve Beşeri Bilimler alanında yayınlanan Brill Online Journals Collection 314 derginin 2000 yılından sonraki tüm sayılarında yayınlanmış 150.000 makaleye erişim sunmaktadır.

   Dergi Listesi

 11. usiness Market Research

  Erişim Adresi: Business Market Research

  Kullanıcıların üç kaynaktan (Hoover's Company Profiles, OxResearch, Snapshots) bilgi alarak şirket, sanayi, ekonomik ve jeopolitik pazar araştırmalarına erişimini sağlar :
  Hoover's Company Profiles: Konum, finans, rakip ve daha fazlası dahil olmak üzere 40.000'den fazla küresel kamuya açık şirket hakkında bilgiye erişim sağlar.
  OxResearch: Oxford ve diğer önde gelen üniversitelerde bölgesel ekonomik ve politik gelişmelerini kapsayan 1.000 öğretim üyesinden özlü makalelere erişim sağlamaktadır.
  Snapshots: 40'tan fazla sektörde ve 40 ülkede pazar araştırmasıyla ilgili genel bakış sağlar

 12. Business Source Ultimate

  Erişim Adresi: Business Source Ultimate

  Business Source Ultimate İşletme ve ilişkili bilim dallarıyla ilgili tam metin içeriği ve kaynakçaları sağlar. 2,750 hakemli olmak üzere 3,800 tam metin dergi, 12.000 vaka çalışması, 1.150.000 şirket bilgisi, 5.250 SWOT analiz barındırır. Bloomberg Businessweek, Forbes, Fortune, Harvard Business Review, Money dergilerine arşivleriyle birlikte, gecikmesiz ve tam metin erişim sağlar.

 13. Central & Eastern European Academic Source

  Erişim Adresi: Central & Eastern European Academic Source

  Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinde yayınlanan akademik dergilerin tam metinlerini içeren çok disiplinli veritabanı aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 30’un üzerinde ülkeden 660’a yakın tam metin dergiden oluşan birçok farklı dilde yayını kapsar.

 14. DeGruyter

  Erişim Adresi: DeGruyter

  De Gruyter 260 yıllık köklü bir geçmişe sahiptir. De Gruyter, bilimsel araştırmanın tüm alanlarını 368’i abonelik bazında, 391 tanesi ise açık erişimli olmak üzere kapsayan 750’den fazla dergi sunar. De Gruyter Grup her yıl beşeri bilimler, sosyal bilimler, bilim, teknoloji, tıp ve hukuk alanında 700’den fazlası abonelik bazlı veya açık erişimli ve çeşitli dijital ürünlerden oluşan 1,300’ün üzerinde yeni başlık yayımlamaktadır.
  Biological Chemistry, Clinical Chemistry and Laboratory Medicine, The Linguistics Review, Byzantinische Zeitschrift ve The Economist’s Voice gibi ünlü dergilere ev sahipliği yapar.

 15. DergiPark

  Erişim Adresi: DergiPark

  Ulusal akademik dergilerin standartlara uygun olarak varlık kazanmasına ve uluslararası görünürlüğünün artırılmasına destek olma amacıyla TÜBİTAK ULAKBİM çatısı altında hizmet veren DergiPark, 1.889 dergi barındırır.

 16. EbscoHost

  Erişim Adresi: EbscoHost

  Kullanım Kılavuzu

  Academic Search Ultimate
  Sosyal ve beşeri bilimlerde olduğu kadar bilim, teknoloji, mühendislik ve daha birçok alanda en değerli hakemli tam metin dergileri içeren lider veri tabanıdır. Bu kaynak, 8,900’den fazlası tam metin olmak üzere 17,000’e yakın dergiyi özetleriyle birlikte indekslemektedir. Tam metin dergilerden 7,750 kadarı aynı zamanda hakemlidir. PDF içeriği 1887’ye kadar uzanır. Tam metin dergilere ek olarak, raporlar, kitaplar ve birçok farklı döküman türünü tam metin olarak içerir.

  Business Source Ultimate
  İktisadi ve İdari Bilimlere özel veritabanı 2,000’e yakını hakemli olmak üzere 3,800’e yakın tam metin dergi içerir. Bloomberg Businessweek, Forbes, Fortune, Harvard Business Review, Money dergilerini tam metin, gecikmesiz ve arşivleri ile birlikte sunar.

  Applied Science & Business Periodicals Retrospective
  1913-1983 döneminde yayınlanmış olan 2,000’den fazla yayını indeksleyen yaşam bilimleri ve iktisadi idari bilimler alanındaki temel indekslerden biridir. Veritabanında yaklaşık 4,5 milyondan fazla kayıt yer alır.

  Applied Science & Technology Index Retrospective
  1,400’den fazla süreli yayındaki 3 milyonun üzerinde makale barındıran Applied Science & Technology Index Retrospective: 1913-1983, aynı zamanda kitap incelemelerini özetleri ile indekslerken, Industrial Arts Index (1913-1957) tam dosyalarını da içerir.

  DynaMed
  National Science Foundation - NSF (ABD American Ulusal Bilim Vakfı) desteği ile hekimler tarafından, hekimler ve diğer sağlık profesyonelleri için hasta başı bakıma yönelik tasarlanmış olan DynaMed kanıta dayalı klinik referans aracıdır. 5,700’e yakın başlık için hazırlanmış özetler ile güncel, geçerli ve pratik içerik sağlar. Başlıklar içinde ilaç bilgileri de yer almaktadır

  Education Index Retrospective
  1929-1983 aralığında yayınlanmış, birçoğu hakemli olan 800’den fazla yayını detaylı bir şekilde indeksleyerek, aralarında kitap incelemeleri de bulunan 850,000’den fazla kayıt sunar.

  Humanities & Social Sciences Index Retrospective
  1907-1984 1,200’e yakın süreli yayın, 1.300.000’den fazla kayıt ve 240,000’den fazla kitap incelemesi indekslemektedir.

  Social Sciences Index Retrospective
  Sosyal ve beşeri bilimler alanında önemli dergileri indeksleyen bu referans aracının içeriği 1900’lerin başına kadar uzanır ve içerisinde yaklaşık bir milyon kayıt bulunur.

 17. Eikon

  Eikon FX, para, hisse, tahvil, metal, enerji ve tarım piyasaları ile ilgili eşzamanlı ve geçmişe dönük fiyat bilgisi, haber, rapor, analiz ve forecast’ları içeren; Datastream ise geniş kapsamlı, güvenilir makroekonomik veritabanı ve anlık piyasa verilerine ulaşabileceğiniz servis paketleridir. Bu servis kapsamında ulaşabileceğiniz, excel’e aktarımını yapabileceğiniz veriler:

  • Anlık ve geçmişe dönük olarak forex, bono, CDS, emtia ve enerji piyasaları
  • Türkiye ile ilgili ekonomik, gündem, politik, sektörel ve şirket haberleri ile önemli dünya haberleri
  • Dünyanın en geniş makroekonomik veritabanına erişim
  • Makroekonomik tahminlerle ilgili uluslararası forecast verileri
  • Şirketlerle ilgili bilanço, rasyo, nakit akışı gibi verileri
  • Şirketleri ve ülkeleri ekonomik bazda kıyaslamaya elverişli modeller
  • Anlık olarak Reuters haberleri
  • Reuters’in gerçekleştirdiği makroekonomik anketler

  Eikon-Datastream servisine 4 terminal üzerinden erişilebilir. Bunların 2 adeti İktisadi İdari Bilimler Fakültesinde bulunan Finans Laboratuvarında, 2 adeti Kütüphane Referans ve Rezerve bölümlerindedir. Rezerve birimindeki terminal mesai saatleri dışında kullanıma ayrılmıştır.

 18. Elsevier e-Book Collections

  Erişim Adresi: Elsevier e-Book Collections

  Elsevier yayınevinin yayınladığı, 18 konu başlığında, yüksek etki faktörüne sahip 16.420 e-kitap.

  Konu başlıkları şöyledir :
  Bilgisayar Bilimleri, Biyokimya, Genetik ve Moleküler Biyoloji, Çevre Bilimleri, Eczacılık ve Toksikoloji, Enerji, Fizik ve Astronomi, İmmünoloji ve Mikrobiyoloji, Kimya, Kimya Mühendisliği, Matematik, Materyal Bilimi, Mühendislik, Nöroloji, Psikoloji, Tıp ve Diş Hekimliği, Uzay Bilimi, Zirai ve Biyoloji.

 19. Emerald Insight

  Erişim Adresi: Emerald Insight

  Konu alanları ağırlıklı olarak yönetim bilimleri olan 311 e-dergi, 1.650 e-kitap ve 1.500 vaka çalışması sunar.

   Kullanım Kılavuzu
 20. eosmanlica

  Erişim Adresi: e-Osmanlıca


  Dünya üzerinde dil eğitim hizmeti sağlayan uygulamalar incelenerek hazırlanan "şıklı ve gördüğünü yaz" tarzında testlerin olduğu oyun tadında osmanlıca dil eğitim ve uygulamasıdır. Eğitim kursları, kelime, metin ve birim çeviri özelliği, kelime çözücü desteği sunar. İhtiyacınıza göre eğitim kursları içerir;matbu okumakursu(85 ders), okuma/yazma kursu (124 ders), Rika okuma kursu (45 ders) vs. Android ve iphone uygulamalarıyla dilediğiniz yerden dilediğiniz zaman öğrenme imkanı sağlar

  eOsmanlıca platformuna kampüs dışından üye olacaksanız proxy kullanmalısınız.

   Kullanım Kılavuzu
 21. Web Of Science

  Erişim Adresi: Essential Science Indicators

  Essential Science Indicators (ESI) , Web of Science Core Collection'da en iyi performansı gösteren araştırmaları belirlemenize yardımcı olan analitik bir araçtır. ESI, yazarları, kurumları, ülkeleri ve dergileri yayın ve atıf performansına göre 22 geniş konu alanında sıralamak için dünyanın dört bir yanından 11.500'den fazla dergiyi kapsamaktadır. Veriler, 10 yıllık (rolling) periyodu içerir, sıralamalarda ve atıf sayılarında iki ayda bir güncelleme yapılır.

 22. Hein Online

  Erişim Adresi: Hein Online

  Hukuk konulu 650'den fazla dergiyi, ilk sayılarından itibaren içeren bir veritabanıdır.
  Academic Core İçeriği:

  • American Association of Law Libraries (AALL)
  • Association of American Law Schools (AALS)
  • Canada Supreme Court Reports
  • Code of Federal Regulations/Federal Register Library
  • Early American Case Law
  • English Reports
  • European Center for Minority Issues
  • Case Law
  • Law Journal Library
  • Legal Classics
  • Manual of Patent Examining Procedure (MPEP)
  • Pentagon Papers
  • Revised Statutes of Canada
  • Trends in Law Library Management and Technology
  • U.S. Attorney General & Department of Justice Collection
  • U.S. Code
  • U.S. Federal Legislative History Library
  • U.S. Presidential Library
  • U.S. Statutes at Large
  • U.S. Supreme Court Library
  • U.S. Treaties and Agreements
  • International Law Association Reports
  • Woman and the Law (Peggy)
  • World Constitutions Illustrated: Contemporary & Historical Documents and Resources

 23. Hiperkitap

  Erişim Adresi: Hiperkitap

  Hiperkitap sahip olduğu 24.466 Türkçe içerikle Türkiye’nin ilk e-kitap veritabanıdır. Yapı Kredi, Siyasal Kitabevi, İz, Büyük Doğu, KODLAB, Arıkan, Dharma, Ezgi, Yeditepe, Ekin, Hece, Eflatun gibi 400’ü aşkın yayınevinin yanı sıra İstanbul, Ankara, Balıkesir, Trakya, Okan, İstanbul Ticaret gibi 40’tan fazla üniversitenin edebiyattan sanata, matematikten astronomiye 29 kategoride binlerce kitabına Hiperkitap sayesinde dilediğiniz anda, dilediğiniz yerden erişim imkânı sağlar.
  Hiperkitap koleksiyonundaki e-kitapların üzerine not alabilir, önemli görülen yerlerin altını çizebilir, telif haklarına uygun olarak çıktı alabilirsiniz.

   Kullanım Kılavuzu
 24. IEEE Xplore

  Erişim Adresi: IEEE Xplore

  IEEE Xplore veritabanı, elektrik ve elektronik, bilgisayar, bilgi teknolojileri, bioteknoloji, fizik ve ilgili diğer bilimlerdeki yayınları kapsamaktadır.
  IEEE Xplore® ile; Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) ve Institute for Electrical Engineers (IEE) tarafından 413 dergi, 1.220 konferans serisi 3341 standarta tam metin olarak erişilmektedir.

   Kullanım Kılavuzu
 25. IGI Global

  Erişim Adresi: IGI Global

  IGI Global veritabanı, iş idaresi, bilgisayar bilimi, eğitim çevre, mühendislik, çevre bilim medya ve iletişim, tıp ve sosyal bilimler alanında 160 e-dergi, 4.311 e-kitap içermektedir.

 26. İktisat İşletme ve Finans Dergisi

  Erişim Adresi: İktisat İşletme ve Finans Dergisi

  İktisat, İşletme ve Finans dergisinin 1986-2015 yılları arasında yayınlamış 280 sayısını içerir.
  SSCI, JEL ve ECONLIT gibi alanın önde gelen indeksleri tarafından indekslenen 2000'e yakın makaleye tam metin erişilebilir.

 27. IMF e-Library

  Erişim Adresi: IMF e-Library

  Küresel ekonomi, finans, gelişen pazarlar, ticaret vb. konularda süreli yayınlara, e-kitaplara ve istatistiklere erişim imkanı sunan IMF eLibrary veri tabanının içerisinde 310 tanesi kitap olmak üzere 15.000'in üzerinde doküman ve bir milyondan fazla veri serisi bulunmaktadır.

  • İstatistik Veriler: 4 çevrimiçi istatistik veritabanında 1.000.000’dan fazla seri, 300 yayın ve 8 ek veri setine tarayıcı tabanlı erişim sunar. Veritabanları içerisinde konu veya ülke taramaları yapabilir ve bilgi toplayabilirsiniz. Tüm arşivin yanısıra veri aralıkları raporun istendiği dönem ya da sıklık için değiştirilebilir. Analizlerde ve raporlarınızda kullanmak üzere sonuçları farklı dosya biçimlerinde bilgisayarınıza indirebilirsiniz.
  • Kitaplar ve Analitik Yayınlar Koleksiyonu: Global ve bölgesel ekonomik ve finansal araştırma, tahmin ve analiz yapmanıza olanak sağlayacak 15.000’den fazla yayın.
  • Süreli Yayınlar ve Raporlar Koleksiyonu: AREAER Online ve 1.300’den fazla yayın, Dünya Ekonomik Bakışı, Afrika, Amerika, Asya, Avrupa, Orta Doğu Bölgesel Analizleri, Küresel Finansal Stabilite Raporu.

 28. InCites

  Erişim Adresi: InCites Benchmarking & Analytics

  InCites; Akademik kurumlar için ulusal veya uluslararası bağlamda rakiplerin/modellerin üretkenliğini ve kıyaslama çıktısını analiz etmek için kullanılan, atıf temelli bir değerlendirme aracıdır. Web of Science verilerini kullanan InCites Benchmarking & Analytics kurumsal verimlilik analizi, işbirliği etkinliğini izleme, etkili araştırmacıları belirleme, güçlü yönleri gösterme ve fırsat alanlarını keşfetme olanığı sağlar.

   Ekran Kılavuzu

   InCites Giriş Videosu

 29. Institute of Physics

  Erişim Adresi: Institute of Physics

  Erişim Yılları: 1997-2018

  (IOP) Institute of Physics'in Fizik, Biomedikal Mühendisliği, Malzeme Mühendisliği, Elektrik, Makina ve Bilgisayar Mühendisliği alanlarındaki 36 dergi ve 7 magazine tam metin erişim olanağı sağlayan Elektronik Dergi Hizmeti, 100.000 den fazla makale ve 30 dan çok konu başlığı ile hizmet vermektedir.

  2019 yılı itibariyle aboneliğimiz sonlandığından bu tarihten sonra yayınlanan sayılara erişimimiz yoktur.
 30. intihal.net

  Erişim Adresi: İntihal.net

  İntihal.Net birçok intihal tipini tespit etmek için özelleşmiş internet tabanlı bir intihal tespit ve raporlama yazılımıdır. Türkiye'de yayın yapan dergilerin %90'ından fazlasını ve on binlerce basılı kitabı da kapsar. İntihal.Net'e üye kurumlar hem doküman tipi hem de doküman sayısı olarak hiçbir sınırlama olmaksızın sistemi kullanabilir.

   Yazılımın Tespit Ettiği İntihal Türleri
  • ÇOĞALTMA: Başka birisinin çalışmasını direk alma ve kendi çalışması olarak gösterme.
  • KOPYALAMA: Bir başka çalışmanın bir kısmını direk kopyalama ve kendi çalışmasına eklemek.
  • KOPYALA AMA DEĞİŞTİR: Başka bir kaynaktan kopyaladığı yazıyı küçük değişiklikler ile kendi yazısına ekleme
  • MOZAİK: Birden fazla kaynaktan aldığı çalışmaları birleştirmek.
  • KENDİNİ İNTİHAL: Daha önce yaptığı bir çalışmasından kopyalamadır.

  Üyelik için @anadolu.edu.tr uzantılı eposta kullanılması gereklidir.

   Kullanım Kılavuzu

   Kullanım Videosu
 31. Jstor

  Erişim Adresi: Jstor

  JSTOR, 1995 yılında bağımsız ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak Andrew W. Mellon Vakfı tarafından kurulmuştur. JSTOR projesinin temel amacı, dergilerin eski sayılarını dijital ortama atarak kütüphanelerin karşılaştıkları depolama, saklama, koruma ve erişim problemlerine çözüm bulmaktır.
  JSTOR, multidisipliner olmakla birlikte sosyal bilim ağırlıklı 3.904 dergi içerir.

   Dergi Listesi  Kullanım Kılavuzu
 32. Journal Citation Reports

  Erişim Adresi: Journal Citation Reports

  Web of Science tarafından hazırlanan JCR, akademik dergilerin etki değerlerini (Impact Factor) tarafsız ve sistematik olarak ölçer.
  Web of Science tarafından indekslenen ve 3 yıl aralıksız yayın hayatını sürdüren 82 ülkeden 7600'den fazla akademik dergiyi kapsar.
  Akademisyenlere, bilimsel çalışmalarını yayınlatmayı düşündükleri dergilerin alanlarındaki etki değerlerini, atıf sayılarını sunarak daha etkin bir kitleye ulaşmalarında yardımcı olur.

  Journal Citation Reports veritabanını kullanmaya başlamadan önce kurumsal e-posta hesabınızla üyelik oluşturmalısınız.

 33. JUrix

  Erişim Adresi: Jurix

  Dergi Listesi

  Jurix, Türkiyede yayınlanan 32.000 hukuk makalesini barındıran bir veritabanıdır. Seçkin yayınlarına ait dergiler başta olmak üzere 83 adet dergi içerir. Dergilerin yanı sıra armağanlar, sempozyumlar ve konferanslar gibi hukuk kaynakları da veritabanına eklenmektedir.

 34. Kelime

  Erişim Adresi: Kelime.com

  Kelime.com platformu 10 dile ait toplam 48 sözlük içerisinde aradığınız kelimenin dil, tür, anlam, sınıf, etimolojik bilgisini sunan, aranan kelimenin benzerlerini ve türevlerini bulan, online çeviri yapılabilen, aynı zamanda yıpranma ve silinmeden dolayı okunamayan kelimeyi bulmayı sağlayan devasa kelime arama motorudur.
   Başlıca özellikleri ve sağladığı kazanımlar şunlardır:
  • Aradığınız kelimenin tüm sözlüklerdeki anlamını indexleme
  • 10 dile ait yüzbinlerce veri hücresi içerisinde kelimelerin eş ve zıt, tamlama, köken bilgisi, anlam ve imlalarını bulma
  • Aradığınız kelime ile türetilmiş tamlama, deyim ve atasözlerini listeleme
  • Aranılan kelimenin hangi maddenin anlamında geçtiğini ve örnek cümlelerde görme
  • Çözümleyici özelliği ile kelimelerin yıpranması, silinmesi veya okunamaması gibi durumlarda kelime çözümleyebilme
  • Çözümleyicinin bulduğu sonuçların detayına görüntüleyebilme

   Veri tabanında bulunan sözlükler:
  • Türkçe: Genel Türkçe Sözlüğü, Derleme Sözlüğü, Ansiklopedik İsimler Sözlüğü, Akvaryum Türkçe Sözlük. (TDK – 1945 hazırlanıyor...)
  • İngilizce: Genel İngilizce Sözlüğü, Tomurcuk İngilizce Sözlük. (İngilizce Türkçe Büyük Sözlük hazırlanıyor...)
  • Osmanlıca: Genel Osmanlıca Sözlüğü, Redhouse (A Turkish and English Lexicon), Kamusu’l-Muhit, Kamus-i Türki, Vankulu Lügatı
  • Arapça: Genel Arapça Sözlüğü, Ahteri-yi Kebir
  • Fransızca: Genel Fransızca Sözlüğü, Hazine-i Lügat (Çok Yakında), Fransızca Türkçe Sözlük (Dictionnaire General Francis Turc). Kamus-i Fransevi
 35. Lexpera

  Erişim Adresi: Lexpera

  LEXPERA, içeriğinde mevzuat, içtihat, sözleşme örnekleri, tam metin hukuk kitapları, makaleler ve madde yorumları gibi literatür kaynaklarının olduğu kapsamlı bir hukuk bilgi sistemidir.

   Öne Çıkan Özellikler:
  • Merkezi arama çubuğu ile aynı anda farklı kaynaklar içerisinde arama yapma imkânı
  • Farklı hukuk kaynaklarını ilişkilendiren gelişmiş çapraz bağlantılar
  • Mevzuat değişikliklerini gösteren zaman çizelgeleri
  • Sürüm ve madde karşılaştırma ekranları
  • Torba kanunların Etkilediği Mevzuat listesi
  • Benzer kararları gruplayan Karar Kümeleme özelliği
  • Mevzuat değişikliklerinin takibini kolaylaştıran günlük Resmi Gazete Bülteni
  • Günlük mevzuat değişikliklerini bildiren Mevzuat Günlüğü Bülteni
  • Kişisel bildirim ayarları
  • Favori dosyalar oluşturma ve arama kaydetme özelliği
   Kullanım Videoları
 36. Max Planck Encyclopedias of International Law

  Erişim Adresi: Lexicomp

  Wolters Kluwer’ın ürünü olan Lexicomp, kolay kullanıma sahip tek bir arayüzde çeşitli ilaç veritabanlarından ve farklı klinik araçlardan referans sağlayan bir ilaç veritabanıdır. Günlük olarak güncellenen içerik 70’i eczacı olmak üzere 150’den fazla kurum içi uzman ve 260’dan fazla kurum dışı danışmandan oluşan editör ekibi tarafından oluşturulmaktadır.

   Kullanım Kılavuzu

   Mobil Uygulama Kılavuzu
 37. Medici.tv

  Erişim Adresi: Medici.tv

  Barok'tan Modern'e, klasik müziğin en iyi örneklerinden oluşan 3000'den fazla konser, opera, bale, belgesel, arşiv belgeleri, besteci ve sanatçıların portreleri ve eğitim videolarına sınırsız erişim sunar. Dünyanın en büyük online klasik müzik video veritabanıdır.
  Önde gelen konser salonlarından ve klasik müzik festivallerinden 100'ün üzerinde canlı yayın yıl içerisinde sunulmaktadır.
  Platform İngilizce ve Fransızca olmak üzere iki dilde kullanılabilir.
  Tüm mobil cihazlardan ve web üzerinden erişim sağlanabilir

 38. Medicines Complete

  Erişim Adresi: Medicines Complete

  MedicinesComplete, Royal Pharmaceutical Society, Pharmaceutical Press tarafından hazırlanan ilaç refarans veritabanıdır.
  Aboneliğimiz çerçevesinde aşağıdaki modüllere erişilebilinir:

  • ASHP Injectable Drug Information
  • BNF
  • Clarke's Analysis of Drugs and Poisons (CLK)
  • Dietary Supplements (DTS)
  • Drug Monitoring Checker
  • Drugs in Pregnancy and Lactation (DPL)
  • Electronic Medicines Compendium (emc)
  • Herbal Medicines (HRB)
  • Martindale: The Complete Drug Reference
  • Pharmaceutical Excipients (PEX)
  • Stockley's Drug Interactions (STK)
  • Stockley's Herbal Medicines Interactions (SHM)

 39. Mendeley

  Erişim Adresi: Mendeley

  Referans kaynaklarınızı ve araştırma verinizi depolama, organize etme, paylaşma ve kolay bir şekilde bu kaynaklara atıf verme imkanı sunan bir referans yönetim aracıdır. Araştırmacı ve kütüphaneler için sağlanan genişletilmiş özellikler aşağıdaki gibidir:

  • 7/24 her cihazdan erişilebilir online kişisel/grup referans kaynak kütüphanesi oluşturma
  • Referans kütüphaneninize ister bilgisayarınızdan ister web tabanlı kaynaklardan ister diğer referans yönetim yazılımlarından kolayca aktarım yapma
  • Not alma/altını çizme/not defteri araçlarıyla kişiselleştirilmiş çalışma deneyimi
  • 10.000’den fazla atıf stili seçeneğiyle Hızlı ve kolay atıf/kaynakça oluşturma
  • Özel gruplar ile işbirliği ve ortak çalışmalar https://www.mendeley.com/guides/private-groups
  • 100+ milyondan fazla kaynak (dergi makalesi, kitap bölümü, konferans yayını vs) arasında literatür tarama ve açık erişim yayınlara ek olarak, kurum IP\proxy içerisindeyseniz kurumunuzun sağladıklarının PDF tam metnine ulaşma/Mendeley kütüphanenize ekleme https://www.mendeley.com/search/

   Kullanım Kılavuzu
 40. Merck Index

  Erişim Adresi: Merck Index

  Merck Index 120 yılı aşkın bir süredir kimyasallar, ilaçlar ve biyolojikler üzerine yapılan çalışmaları içeren kapsamlı ve güvenilir bir kaynak olarak kabul edilmektedir. 11.500+ monograf , 500+ tanımlı organik reaksiyon içeren index 3 ayda 1 güncellenmektedir. Merck Index Online otorite içeriklere kolay ve hızlı bir şekilde erişim imkanı vermektedir.

  Madde monografları

  • İsimler, eşanlamları ve ticari adları
  • Kimyasal yapılar
  • Fiziksel özellikler (ör. erime - kaynama noktaları, yoğunluk)
  • Uygulamalar ve kullanım
  • Biyoaktivite verisi
  • Kaynakçalar

  500'den fazla tanımlı organik reaksiyon

  Referans tabloları

 41. Micromedex

  Erişim Adresi: Micromedex

  Micromedex tam referanslı, dozaj bilgisini de içeren tarafsız ilaç veritabanıdır. Farmakokinetik detaylar, uyarılar, etkileşimler, karşılaştırmalı ilaç etkileri, endikasyon içi, endikasyon dışı ve klinik uygulamalar ile kapsamlı bir kaynaktır. Uluslararası ilaçları, FDA onaylı ve reçetesiz preparatları kapsar.

  Aboneliğimiz kapsamında aşağıdaki modüllere erişim sağlayabilirsiniz:

  • DRUGDEX System
  • IV Compatibility
  • Imprint Codes in Identidex
  • Interaction Checking
  • Alternative Medicine
 42. Muteferriqa

  Erişim Adresi: Muteferriqa

  Muteferriqa 7 milyon sayfalık içerik ve 660.000 görsel içinden araştırma imkanı sunan Osmanlı Türkçesi keşif portalıdır. Hakkı Tarık Us, Seyfettin Özege gibi kıymetli koleksiyonları barındıran portal İki ana bölümden oluşur oluşur:

  • 1.500 başlık, 96.000 sayı ve 1 milyon sayfadan oluşan süreli yayınlar koleksiyonu
  • 30.000 başılk ve 6 milyon sayfa içeren kitap koleksiyonu

 43. Nature

  Erişim Adresi: Nature

  Nature Publishing Group tarafından biyoteknoloji, eczacılık, ekoloji, fizik, immünoloji, kanser, kimya, mikrobiyoloji konularında yayın yapan 46 dergiden oluşan Nature Dergi Koleksiyonu ve 40 dergiden oluşan Akademik Dergiler Koleksiyonlarını içerir.

 44. NaturalMedicine

  Erişim Adresi: Natural Medicines

  Bitkisel ilaçlar ve vitamin, gıda takviyeleri veritabanı. 1.400+ doğal ve bitkisel ilaç monografisi ile 93.000+ ticari olarak kullanılan vitamin, gıda takviyesi ürünü hakkında veriler içermektedir.

  .

   Arayüz Özellikleri
  • Interaction Checker: İlaç ve Bitkisel ilaç etkileşimlerini bildirir.
  • Comparative Effectiveness: Belli bir hastalık için en etkiliden en az etkiliye kadar tüm doğal ilaçları sıralar.
  • Adverse Effects Checker: Belli bir yan etkiyi gösteren her doğal ilacı belirtir.
  • Pregnancy and Lactation Checker: Hamilelik ve anne sütü açısından güvenli kullanım ratinglerini verir.
  • Charts: Omega-3 fatty acid gibi belli bir konuyla ilişkin monograflari görmenizi sağlar.
  • Continuing Education: Hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde geleneksel ve alternatif tedavi yollarını belirtir.
  • Nutrient Depletion Center: Reçeteli ya da reçetesiz ilaçların tükettiği gıdaları belirterek klinik kararlara yardımcı olur ve risk düzeyini klinik öneme göre sıralar.

 45. Naxos

  Erişim Adresi: Naxos

  • Naxos Müzik Kütüphanesi (NML)
  • Naxos Müzik Kütüphanesi, Naxos ve Marco Polo kataloglarının tamamının yanı sıra, caz, dünya müziği, tarihteki en önemli klasik müzik kayıtları ve bu müziklere yönelik eğitim dökümanlarını da içeren, sürekli genişleyen bir müzik arşivinden oluşmaktadır. 13.800 besteci, 48.000 CD ve 700.000 parçadan oluşan koleksiyona her hafta 800 civarı yeni albüm eklenmekte.
  • Naxos Jaz Kütüphanesi (NMLJ)
  • Naxos’un hazırladığı internet müzik kütüphanesinin caz bölümünde 5.000’den fazla CD’den 53.000 parça yer alıyor. Parçaları 7.800 farklı caz sanatçısı seslendiriyor.
 46. Ovid LWW Total Access

  Erişim Adresi: Ovid LWW Total Access

  Kardiyoloji, dermatoloji, mikrobiyoloji, hemşirelik, pediatri, üroloji, romatoloji vb. tıp alanlarında 519 akademik dergiye tam metin erişim sağlamaktadır.

 47. Oxford eBook Collections

  Erişim Adresi: Oxford eBook Collections

  Oxford University Press tarafından yayınlanan 40.000+

  3 Farklı koleksiyondan oluşmaktadır:
  Oxford Scholarship Online
  Oxford Handbooks Online
  University Press Scholarship Online

 48. Oxford Journals

  Erişim Adresi: Oxford Journals

  Oxford University Press tarafından yayımlanan 172 dergiye tam metin erişim sağlar.
  Dergilerin konu başlıkları:
  Sanat, beşeri bilimler, biyokimya,moleküler, biyoloji, çevrebilim, iletişim, bilgisayar, mühendislik,genetik, ekonomi, işletme, sağlık, tarih, dil, edebiyat, hukuk,matematik, istatistik, tıp, müzik, felsefe, siyaset bilim, din,psikoloji, sosyoloji.

 49. Oxford Music Online

  Erişim Adresi: Oxford Music Online

  .

  • Grove Music Online: Grove Music Online, 29 cilt olan, müzisyenler, müzik tanımları, enstrümanlar, müzik türleri hakkında ansiklopedik tarzda girişlerin yapıldığı basılı kaynağın online versiyonudur. “The New Grove Dictionary of Opera”, “The New Grove Dictionary of Jazz” adlı kaynakların online versiyonlarını da içermektedir. İçeriğinde; 50,000 imzalı makale, 28,000 biyografik bilgi, Müzik ve resim arşivleri, müzik müzeleri başta olmak üzere 3000’in üzerinde çeşitli ilgili sitelere link, 500’ün üzerinde ses kaydı, çeşitli enstrümanların üç boyutlu görüntüleri notalar ve nota yazım programı da yer almaktadır.
  • The Oxford Dictionary of Music: Besteciler, müzisyenler, orkestra ve koro şefleri, müzikal terimler ve formlar, enstrümanlar, besteler hakkında 12,500’ün üzerinde kaydı bir araya getirmiştir.
  • Besteciler, koro şefleri, müzisyenler, eleştirmenler, uluslararası üne sahip yapımcılar, tasarımcılar, yazarlar ve bilim adamları hakkında 5.000'nin üzerinde biyografi içerir.
  • The Oxford Companion to Music: Ağırlıklı olarak ortaçağdan günümüze “geleneksel batı klasik müziğine” odaklanan, jaz, popüler müzik, dans müziği gibi genel müzik türlerini de içeren 8000’den fazla makale bulunmaktadır.

 50. Periodicals Archive Online

  Erişim Adresi: Periodicals Archive Online

  Bu veritabanı 1770-1995 yılları arasında “Sosyal ve Beşeri Bilimler” konularında yayınlara erişim veren ve arşiv niteliği taşıyan bir veritabanıdır.
  Veritabanının kapsamı 1770 yıllarına kadar gitmekte olup tam metin (full-text) bilgileri 1995'e kadar olan süreyi kapsamaktadır.
  PAO 1770 yılından başlamak sureti ile, 554 derginin 3.5 milyondan fazla makalesine “tam metin” erişim sağlar.
  Sınırsız kapsam; PAO, 37 değişik konu alanındaki önemli araştırma kaynaklarına ait değerli bilgi kaynakları sunar.
  PAO içindeki bütün dergilerin kapsamı, birinci sayıdan başlamaktadır.

 51. Periodicals Archive Online

  Erişim Adresi: Pressreader

  Pressreader 120 ülkeden, 60 dilde, yaklaşık 7,500’in üzerinde günlük gazeteye ve magazin dergisine tam sayfa orijinal baskısıyla aynı günde ulaşabileceğiniz  güncel kaynaktır. Gazete ve dergilerin  90 günlük arşivine erişilmektedir.

  Pressreader'a kampüs dışından proxy kullanarak erişebileceğiniz gibi kurum lokasyonu içerisinde aktif olduktan sonra proxy kullanmadan da 7 gün boyunca kesintisiz erişim sağlayabilirsiniz.

  Android Uygulaması: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.newspaperdirect.pressreader.android
  IOS Uygulaması: https://apps.apple.com/app/pressreader/id313904711?amp%253Bmt=8

 52. ProQuest Dissertations & Theses

  Erişim Adresi: ProQuest Dissertations & Theses

  İçerdiği 4 milyondan fazla tez ile , ProQuest Dissertations & Theses Global dünyanın en kapsamlı tez koleksiyonudur.
  Veritabanı 1861 yılında ilk kabul edilen Amerika tezinden, 17 yüzyıl dönemindeki Avrupa tezlerine kadar birçok tez için bibliyografik atıf içermektedir.
  ProQuest Dissertations & Theses Global iLibrary of Conress'in resmi tez arşividir ve tüm dünyadan 3.000'den fazla kurum ile işbirliği yapmaktadır. Haftalık olarak güncellen veri tabanına her yıl 130.000 yeni tez eklenmektedir.

 53. Proquest Ebook Central

  Erişim Adresi: Proquest Ebook Central

  Ebook Central 15 farklı ana konu başlığı altında 209.000’nin üzerinde elektronik kitap içermektedir. Ebook Central'in tüm özelliklerinden yararlanabilmek için bir hesap açmanız faydalı olacaktır. Böylelikle kendinize ait bir alan açarak ilgilendiğiniz kitapları ayırabileceğiniz kitap rafları oluşturabilir, kitapların üzerine aldığınız notları kalıcı hale getirebilir, çevrimdışı okumak üzere kitapları indirebilir, ilgilendiğiniz alandaki yeni kitapların size haber verilmesini sağlayabilirsiniz.

  Bir hesap açmak için önce sağ üst köşedeki "Oturum Aç" linkine, sonra açılan sayfadan " Ebook Central'e Katıl" linkine tıklayın ve herhangi bir e-posta adresinizle kayıt olun. e-posta doğrulama işlemi olmadan hesabınız açılacaktır. Üyeliğiniz boyunca size istemediğiniz herhangi bir e-posta (spam) gönderilmeyecektir.

  Kitap üzerinden herhangi bir bölümü kopyalamak istediğinizde otomatik olarak atıf bilgisini de bölüm sonuna ekler. Böylece istediğiniz platforma kopyala/yapıştır seçeneği ile aktarmanıza imkan tanır.

  Her kitabın %40'ının çıktısını alabilirsiniz. Toplam kaç sayfa indirebileceğiniz ya da kaç sayfa indirme hakkınız kaldığı interaktif olarak size belirtilir.

  Dilerseniz kitapları çevrimdışı okumak üzere bilgisayarınıza, mobil cihazlarınıza indirebilirsiniz. Bu hizmetten faydalanmak için Adobe Digital Editions programını cihazınıza yüklemelisiniz. İndirdiğiniz kitaplar 240 gün boyunca cihazınınzdan erişilebilir halde olacaktır. Süre dolduktan sonra kitabı tekrar indirebilirsiniz fakat kitap üzerine aldığınız notlara erişemezsiniz.

 54. Royal Society of Chemistry

  Erişim Adresi: Royal Society of Chemistry

  Kimya ana başlığında, biyoloji, biyofizik, enerji ve çevre, eczacılık, tıp konularını da kapsayan ilgili 44 RSC dergine erişim sağlar.
  ISI verilerine göre RSC dergilerinin ortalama etki faktörü 4,7'dir.

 55. Sage

  Erişim Adresi: Sage Journals

  Sage yayınevinin yayımladığı 1.160 dergiye 1999 yılından günümüze erişim sunar.

 56. Medicines Complete

  Erişim Adresi: SciFinder

  SciFinder özellikle Kimya ve Kimya ile ilgili bölümler; Biyoloji, Fizik, Eczacılık, Kimya Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, Polimer Mühendisliği, Malzeme ve Metalürji Mühendisliği, Farmakoloji, Nanoteknoloji, Tekstil Mühendisliği, Enerji Sistemleri Mühendisliği, Biyomedikal Mühendisliği, Ziraat Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği vb. bölümlerin kullanabilecekleri önemli bir programdır.
  SciFinder Chemical Abstracts Service (CAS) in bir ürünüdür. Basılı versiyonu olan Chemical Abstracts’la beraber toplam 5 CAS veritabanı ve Medline veritabanıyla; kimya, yaşam bilimleri, biyokimya, biyoloji, farmakoloji, tıp ve ilgili disiplinlere ait dergi, konferans, sempozyum, patent, kitap ve doktora tezlerini içermekte ve 1907’den günümüze kadar olan literatürü kapsamaktadır.

  Kayıt linki: https://scifinder.cas.org/registration/index.html?corpKey=156A3F32X86F35055X3CA6BE9F4B6E5E216B
  e-posta: Kayıt sırasında @anadolu.edu.tr uzantılı kurumsal e-postanızı kullanmalısınız. Kayıt sonrasında onay linki bu e-postaya gelecektir.
  Kullanıcı Adı: 5-15 karakterli, sadece harflerden oluşabilir ya da harf sayı kombinasyonu yapılabilir. İngilizce karakterler kullanılmalıdır.
  Şifre: 7-15 karakterli ve aşağıdakilerden en az üçünü içeren bir kombinasyondan oluşmalıdır.

  • Büyük harf
  • Küçük harf
  • Sayı
  • Alfa numerik olmayan karakter, örneğin; (*,#,@,%,&)

 57. Science Direct

  Erişim Adresi: Science Direct

  Ağırlıklı olarak fen bilimleri alanındaki 2.280 dergi ve 30 kitap serisine 1995 yılından günümüze kadar tam metin erişim imkanı verirken, önceki yıllara da bibliyografik erişim sağlar.

   Dergi Listesi
 58. Scopus

  Erişim Adresi: Scopus

  SCOPUS, bibliyometrik araçlarla birlikte araştırmayı izlemeye, analiz etmeye ve görselleştirmeye yarayan bir atıf veri tabanıdır.

  Elsevier kaynaklarıyla uyumlu ve entegre bir şekilde çalışmakta olan Scopusun içeriği şöyledir:
  • Özetler, ayrıntılı web sayfaları ve patent bilgisi olmak üzere 49 milyon kayıt
  • 5,000 ayrı yayıncıdan sağlanan 20.500'un üzerinde hakemli dergi ve bilimsel yayın
  • 5.3 milyon konferans bildirisi
  • 340 kitap serisi
  • Medline içeriğinin tamamı
 59. Springer e-Book Collections

  Erişim Adresi: Springer e-Book Collections

  Springer Nature yayınevi tarafından yayınlanmış farklı disiplinlerde 81.219 e-kitaba erişebilirsiniz.

 60. Swisslex

  Erişim Adresi: Swisslex

  Swisslex, İsviçre ve Kara Avrupası Hukukuna dayalı anlaşma, yönetmelik, talimat, karar, resmi gazete gibi geniş içeriğe sahip online hukuk kütüphanesidir.Kapsamı:

  • İsviçre hukukundan tam metin 570.000 doküman
  • Tüm İsviçre Kanunları'nın sistematik dizin içinde tam metni
  • Federal ve Kanton mahkemeleri kararlarının toplamı
  • Sistemli olarak iç hukukunun tamamı
  • 60 önemli tam metin hukuk dergisi
  • 187 yorum, açıklamalar, kitaplar
  • Haftalık olarak güncelliği sağlanmış yargı faaliyetleri
  • Avrupa hukukundan anlaşma ve yönetmelikler
  • Talimatlar, EuGH-kararları, hazırlanan hukuki işlemler, resmi gazete

 61. Taylor & Francis

  Erişim Adresi: Taylor & Francis

  Taylor & Francis yayınevi tarafından yayınlanan toplam 2.187 dergiyi içerir.

   Kullanım Kılavuzu
 62. Thieme

  Erişim Adresi: Thieme

  Kimya alanında, 5 dergiden oluşan oldukça seçkin ve çekirdek bir koleksiyondur.
  Dergilerin erişim yılları ve tek tek adresleri şöyledir:

 63. Tr Dizin

  Erişim Adresi: TR Dizin

  ULAKBİM tarafından oluşturulmakta olan TR Dizin; Sağlık Bilimleri (Tıp), Mühendislik ve Temel Bilimler, Sosyal ve Beşeri Bilimler, Yaşam Bilimleri ve Hukuk olmak üzere 5 ayrı temel konu alanındadır. TR Dizin’in içeriğini oluşturan ulusal bilimsel dergiler, ULAKBİM TR Dizin uzmanları ile ilgili konu alanlarındaki uzman ve akademisyenlerden oluşan komiteler tarafından Dergi Değerlendirme Kriterlerine bağlı olarak belirlenmektedir.

 64. TSE Standartları

  Türk standartları Enstitüsü tarafından hazırlanan standartlar.
  TSE web servisinin özelliği gereği standartlara doğrudan erişelemiyor. İlgilendiğiniz standartları e-Kaynaklar Birimi'nden Öğr. Gör. Arif YILMAZ ile arify@anadolu.edu.tr eposta adresine kurumsal eposta hesabınız üzerinden yazarak ya da 1737 nolu telefondan görüşerek temin edebilirsiniz.

 65. Turcademy

  Erişim Adresi: Turcademy

  Turcademy, Türkiye’de akademik yayınları tek bir portal altında toplayarak bu yayınların dijital olarak akademisyenlere, araştırmacılara ve öğrencilere kolay bir şekilde ulaştırmak amacıyla geliştirilmiş e-kitap platformudur.

  Anı Yayıncılık, Adalet Yayınevi, Dora Yayınevi, Ege Yayınları, Ekin Yayınevi, Gazi Kitabevi, Müzik Eğitimi Yayınları, Palme Yayınevi, Pegem Akademi ve Seçkin Yayıncılık'a ait 5.000’den fazla e-kitap barındırmaktadır.

   Kullanım Kılavuzu

   Kullanım Videosu

 66. University of Chicago Press

  Erişim Adresi: University of Chicago Press

  1890 yılında University of Chicago’nun üç ana biriminden biri olarak kurulan University of Chicago Press, en yüksek standartlarda bilimi yaymayı, eğitimi teşvik etmeyi ve kültür hayatını zenginleştirmeyi kendine görev adamış bir yayınevidir. Kitapları ve dergileri aracılığıyla sadece geleneksel disiplinlerde akademik tartışmaları ilerletmeyi değil aynı zamanda yeni entelektüel gayretleri de tanımlamayı amaçlar.

  Dergi Birimi, sosyal ve beşeri bilimler, eğitim, biyolojik ve tıbbi bilimler ve fen bilimleri alanları gibi çok çeşitli dallarda 70’den fazla dergi ve ciltli seri yayımlamaktadır. Bu dergiler uluslararası biliminsanlarından dünya çapındaki okuyuculara hakemli araştırmalar sunar. Dergilerimizin bir çoğu alanlarındaki ilk akademik yayınlardır. 1895 yılında kurulan The American Journal of Sociology sosyolojiye adanmış en eski akademik dergidir aynı zamanda History of Religions sadece karşılaştırmalı dinler tarihine adanmış ilk akademik dergidir. Dergi Birimi basılı yayınlarla birlikte akademik ve bilimsel dergilerin elektronik hallerini sunmakta öncü olmuştur. Elektronik yayımcılık programı 1995 yılında başlatılmıştır ve 2004’ten bu yana tüm dergiler çevrimiçi olarak da erişilebilirdir.

 67. Vidobu

  Erişim Adresi: Vidobu

  Vidobu, çevrimiçi izlenebilen Türkçe eğitim videoları platformudur. 9.980 videodan oluşan içerik Vidobu tarafından hazırlanan özgün videolardan oluşur. Alanında uzman, sertifika sahibi eğitmenler tarafından hazırlanan içeriğe tüm platformlardan (Kişisel bilgisayar, tablet, cep telefonu) erişmek mümkündür.

  Platformdan yararlanabilmek için @anadolu.edu.tr uzantılı mail adresinizi kullanarak Üyelik Formunu doldurmanız ve mailinize gelen onay linkini tıklamanız gerekmektedir.

  Video derslerin konu başlıkları şöyledir:

  • Kişisel Gelişim
  • Mesleki Gelişim
  • Bilişim Teknolojileri
  • Fotoğrafçılık
  • Grafik Tasarım
  • Web Tasarım
  • Programlama
  • 3D Modelleme ve Animasyon
  • Video Montaj ve Düzenleme
 68. Web Of Science

  Erişim Adresi: Web Of Science

  1980 yılından günümüze, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ile Sanat ve Beşeri Bilimler alanında yayın yapan bilimsel dergilerde yayınlanan makaleleri ve bu makalelerin atıflarını indexler.

  Üç veritabanından oluşur :

  • Science Citation Index Expanded (SCI-Expanded)
  • Social Science Citation Index (SSCI)
  • Arts & Humanities Citation Index (AHCI)
 69. Wikilala

  Erişim Adresi: Wikilala

  Wikilala matbaanın icadından sonra basılmış Osmanlıca (1729-1928) ve Erken Cumhuriyet Dönemi (1923-1950) metinler (gazete, dergi, kitap ve belge) içerisinde günümüz Türkçesiyle arama yapılmasına olanak sağlayan bir dijital kütüphanedir.

  İçerik:
  Gazeteler: 15 ulusal ve 74 yerel Osmanlıca gazetede toplamda 1 milyona yakın gazete sayfasında anahtar kelime yazarak arama yapabilirsiniz.
  Dergiler: Edebiyattan ekonomiye, sosyolojiden teknolojiye onlarca kategoride 500 bine yakın dergi sayfasında arama yapın.
  Kitaplar: Edebiyattan sanata, tarihten bilime 36 ayrı kategoride toplam 4.658 kitap içerisinde arama yapın.
  Makaleler: Şinasi’nin Mukaddime adlı ilk makalesinden başlayarak 1930’lara kadar yazılmış olan bütün Osmanlıca gazete ve dergi makalelerinde arama yapın.
  Wikilala’ya üniversite içerisinden erişim sağlamak için kurum internet ağı ile bağlantı sağlamanız gerekmektedir. Kampüs dışı erişim sağlamak için @anadolu.edu.tr uzantılı kurum e-postanız ile giriş yapabilirsiniz.

  Giriş için:
  1- Kayıt sayfasına gidin https://www.wikilala.com/account/register
  2- İlgili alanları eksiksiz doldurun. (e-posta kısmına @anadolu.edu.tr uzantılı kurum e-postanızı girin.)
  3- Kullanıcı sözleşmesini gözden geçirirek "Kayıt Ol" düğmesine tıklayın
  4- Son olarak mail adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklayın.

 70. Wiley

  Erişim Adresi: Wiley

  Wiley firmasının yayımladığı, İşletme, Kimya, Bilgisayar, Çevre, Eğitim, Mühendislik, Hukuk, Matematik, İstatistik, Fizik, Tıp, Astronomi, Psikoloji, Sosyal Bilimler konularını içeren, 1.508 derginin 1998 yılından itibaren tam metin erişim sağlar.

 71. xPharm

  Erişim Adresi: xPharm

  Farmakoloji hakkında kritik, güncel ve kapsamlı bilgi içeren referans, tam metin veritabanıdır.
  xPharm moleküler amaçları, aracıları, ilgili düzensizlikleri ve onların etkileşimlerini yöneten prensipleri kapsayan; tümüyle etkileşimli bir veritabanı olarak kullanılır.


Kütüphaneciye Sorun

Veritabanları Kullanım Şartları


Anadolu Üniversitesi Kütüphanesi tarafından sağlanan elektronik kaynaklar, yayıncılar ile yapılan lisans anlaşmaları ve 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince kullanılmalıdır.

Elektronik kaynakların ticari amaçlarla kullanılması, otomatik dosya indirme programları ile sistematik toplu indirme yapılması, Anadolu Üniversitesi mensubu olmayan kişilerle veritabanı içeriklerinin ya da uzaktan erişim şifrelerinin paylaşılması telif haklarına aykırıdır.

Bu tür ihlaller, tüm üniversitenin ilgili kaynağa erişimin kesilmesine neden olacağı gibi kullanıcıya da yasal sorumluluklar yükler.

TUBİTAK EKUAL Kullanım Hakları Sözleşmesi

Kütüphane Anasayfasına dönmek istiyorum