Anadolu Üniversitesi Kütüphane

Veritabanları

Veritabanları

ABI/INFORM

Erişim Adresi: ABI/INFORM

İşletme, Muhasebe, Uluslararası Ekonomi, Çevre, Hukuk ve Vergilendirme, Enformasyon Bilimleri, Petrol, Enerji ve Madencilik, Pazarlama ve diğer birçok endüstri alanındaki yayın ihtiyacına cevap verir.

 • Wall Street Journal
 • Financial Times
 • Economist
 • SmartMoney

gibi gazetelerin tam metin erişimini sağlayan veritabanı 5.830 dergiyi barındırır. ABI/INFORM ile market ve endüstri raporlarına erişmekte mümkündür. Bu raporlar Economist Intelligence Unit ve Oxford Analytica tarafından sağlanmaktadır.

Access Pharmacy

Erişim Adresi: Access Pharmacy

Access Pharmacy, eczacılık alanında sürekli güncel tutulan, temel eczacılık bilimlerinden klinik eczaya ve hatta mesleki eczacılığa dair tüm konuları kapsayan, site içi konu-anahtar kelime arama yapılabilen bir veritabanıdır.

Kapsamında, çok önemli referans kitapların bulunduğu 31 adet e-kitabın yanı sıra konusunda isim yapmış profesörlerden sunumlar, animasyonlarla desteklenmiş konu anlatımları bulunmaktadır. Konular başlıklar halinde tüm kitaplar ve mutimedya içerik için aranabilir ve içeriğe erişilebilir.

Yanı sıra, ilaç etkin maddeleri ve/veya ilaç isimleri ile monografları arayabilir, dilerseniz bitki ve gıda takviyelerine ( Herbs and Supplements) ulaşabilirsiniz.

American Chemical Society

Erişim Adresi:American Chemical Society

American Chemical Society yayınlarına ait 1879 yılından günümüze kadar olan kimya alanındaki 120 yıllık dergi arşivine tam metin erişim sağlar.

AIAA

American Institute of Aeronautics and Astronautics (AIAA), 70 yılı aşkın bir süredir uzay ve havacılık mühendisleri ile bilim insanlarının derneğidir. Günümüzde 31,000’den fazla üyesi bulunan AIAA, havacılık, uzay ve savunma mühendisliği ile biliminin gelişmesine adanmış, dünyanın en geniş kapsamlı profesyonel derneklerinden biridir.
Bu veritabanıyla AIAA tarafından yayınlanan 8 adet derginin 2019 yılına kadar yayınladığı sayılarına erişmek mümkündür.

AIAA Dergi Listesi
AIAA Journal: 1963 yılında yayınlanmaya başlamış bir dergidir. Geniş bir disiplin yelpazesinde teorik gelişmeler ve deneysel sonuçlar için öncülük etmektedir.
Journal of Aerospace Information Systems: Havacılık ve uzay bilgi teknolojileri ve iletişiminde uygulamalı bilime adanmış bir dergidir.
Journal of Aircraft: Uçaklar, uçakların çalışması ve uçak teknolojisinin başka alanlara uygulanması konularına açılan bir penceredir.
Journal of Guidance, Control, and Dynamics: Mürettebatlı ve mürettebatsız, yeni nesil, yüksek performanslı hava ve uzay araçlarını işleten araştırma ve mühendislik uygulamalarını takip eden bir dergidir.
Journal of Propulsion and Power: Hava basınçlı, elektrikli, güç üretme ve dönüştürme ile karasal enerji sistemleri konularında kilit sonuçları içermektedir.
Journal of Spacecraft and Rockets: Uzay aracı ve füze sistemleri, alt sistemler, uygulamalar, çevresel etkileşimler, ve uzay bilimleri konularında en yeni çalışmaları içermektedir.
Journal of Thermophysics and Heat Transfer: Isı enerji transferi ve depolanması konularında son gelişmeleri içermektedir.
AIAA Journal of Air Transportation: Hava tarfiği yönetimi ve uzay araçları, insansız hava arçları dahil tüm uçuş araçlarının havacılık operasyonları hakkındaki çalışmaları inceler.

2019 yılı itibariyle aboneliğimiz sonlandığından bu tarihten sonra yayınlanan sayılara erişimimiz yoktur.
American Psychological Association

Erişim Adresi:American Chemical Society

PsycINFO®   (Özet – indeks kayıtlar)
1800'lerden günümüze 4 milyondan fazla bulgu kaydı içermektedir. Psikoloji ve davranış bilimleri alanlarında en önde gelen araştırma kaynaklarındandır.

 • 1597'den günümüze 4 milyondan fazla kayıt
 • 50 farklı ülkeden 29 dilde yayın
 • 2,500'e yakın dergi içermektedir
 • İçeriğin 80% dergi, geri kalanı kitap, kitap bölümü ve tezlerden oluşmaktadır
 • Davranış bilimleri ve akıl sağlığı alanındaki en geniş kapsamlı hakemli kaynak
 • 4 milyon özet bilgi, 2 milyon DOI ve 72 milyondan fazla referans bilgisi ve daha önce yayınlanmış makalelere erişim sağlayan ilk dergi kayıtlarını  içermektedir.
 • PsycINFO içerik listesi

PsycARTICLES®
American Psychological Association(APA), Canadian Psychological Association ve Hogrefe Publishing Group yayınevleri tarafından yayınlanan, 110'un üzerinde tam metin, hakemli dergiyi içermektedir. Dergilerin çoğuna ilk sayısından itibaren erişilir. 194.000'den fazla tam metin makale barındırır.
 PsycARTICLES Dergi Listesi

PsycTESTS® (Psikolojik testler ve ölçümler)
Akademik literatür kaynaklı önemli test bilgilerini sağlayan bir araştırma veritabanıdır. 31.550 Master Test Profiline; 20.290 gerçek test ve test malzemesi ile birlikte erişim sunan bir araştırma veritabanıdır. İçeriğin yaklaşık % 76'sı tam metin bilgileri içermektedir. 1896'dan günümüze içerik kapsamı  testlerin  %70 ‘i 2000 yılı ve sonrası, % 84'ü 1990 yılı sonrasına aittir

Beck Online

Erişim Adresi:Beck Online

İçerik Listesi

Alman Hukukunda yer alan yasalara, şerhlere, hukuksal olaylara ve makalelere tam metin erişim sağlayan Almanca bir veritabanıdır.

 • 500 adet tam metin kitap
 • 65 adet tam metin profesyonel hukuk dergisi
 • Mahkeme kararlari
 • Yasalar
 • Hukuk Yorumları

Bentham Science

Erişim Adresi:Bentham Science

Eczacılık ve Biyomedikal alanında etki değeri oldukça yüksek yayınlara sahip Bentham Science yayınevine ait 125 dergi ve alanının temel kaynaklarından sayılan 391 e-kitabı barındırır.

BioOne Complete

Erişim Adresi:BioOne Complete

BioOne Complete, biyoloji, ekoloji ve çevre bilimi alanlarında yayınlanan 184 derginin online olarak bir araya getirmiş bir platformdur. Günümüzde önemi artmakta olan; iklim değişikliği, ekolojik ve bio-çeşitliliğin korunması ve doğal kaynakların yönetimi gibi konu başlıklarıyla araştırmacılar için önemli bir kaynaktır. İçerdiği 184 tam metin dergiyi, 136 farklı yayıncıdan derler. Bu dergilerin 132’si ISI tarafından indekslenmektedir. Koleksiyondaki 60 online dergi sadece BioOne Complete üzerinden erişilebilir.
Toplam 110.000’den fazla tam metin makale bulunur

Britannica Online

Erişim Adresi:Britannica Online

Britannica Online Academic Edition; sanat,edebiyat, dünya, coğrafya, sağlık, tıp, felsefe, din, spor, eğlence, bilim, matematik, yaşambilimi, toplum ve beşeri bilimler, doğa bilimleri, teknoloji, tarih vb. 120,000 madde halinde düzenlenmiş ansiklopedik bilgiler, dünya atlası, görüntü ve resimler, sözlük ve kavramlar dizisi, bazı dergilerden alınmış 300,000 makale, haber başlıkları ve web kaynakları rehberliği içeren çok yönlü bir genel bilgi kaynağıdır.

Cambridge Journals Online

Erişim Adresi:Cambridge Journals Online

Cambridge University Press'in çıkardığı Fen Bilimleri, Teknik, Tıp,Eczacılık, Din, Beşeri ve Sosyal Bilimler konularındaki 384 dergiye tammetin olarak erişebilirsiniz.

ChemNetBase

Erişim Adresi:ChemNetBase

CHEMnetBASE veritabanı kimya konusunda; CRC yayınevine ait sözlük, el kitabı ve tam metin makaleleri kapsamaktadır. Aboneliğimiz dört sözlüğü kapsamaktadır:

 • Dictionary of Natural Products
  270.000'in üzerinde doğal ürün içeren kapsamlı bir veritabanı yapısıdır. Bu veritabanı, sürekli olarak güncel literatüre ayak uyduran, doğal ürün bilgilerine erişilebildiği en kapsamlı kaynaktır.
 • Dictionary of Organic Compounds
  Dictionary of Organic Compounds, yetmiş yıl boyunca vazgeçilmez bir referans çalışma olarak dünya çapında bir üne kavuşmuştur. Bu özenle düzenlenmiş veritabanı 314.000'den fazla organik bileşik ve 106.000'nin üzerinde girdi içerir.
 • Dictionary of Drugs
  Doğru ve güncel 54.000'den fazla bileşik ve 14.000'in üzerinde girdiyi sunan tıbbi kimyagerler için vazgeçilmez bir kaynaktır.
 • Dictionary of Inorganic and Organometallic Compounds
  Bu iki saygın başlıkla birlikte 107.000'in üzerinde bileşik tek veritabanında aranabilir haldedir.

DeGruyter

Erişim Adresi:DeGruyter

De Gruyter 260 yıllık köklü bir geçmişe sahiptir. De Gruyter, bilimsel araştırmanın tüm alanlarını 368’i abonelik bazında, 391 tanesi ise açık erişimli olmak üzere kapsayan 750’den fazla dergi sunar. De Gruyter Grup her yıl beşeri bilimler, sosyal bilimler, bilim, teknoloji, tıp ve hukuk alanında 700’den fazlası abonelik bazlı veya açık erişimli ve çeşitli dijital ürünlerden oluşan 1,300’ün üzerinde yeni başlık yayımlamaktadır.
Biological Chemistry, Clinical Chemistry and Laboratory Medicine, The Linguistics Review, Byzantinische Zeitschrift ve The Economist’s Voice gibi ünlü dergilere ev sahipliği yapar.

EbscoHost

Erişim Adresi:EbscoHost

Kullanım Kılvuzu

Academic Search Complete
Sosyal ve beşeri bilimlerde olduğu kadar bilim, teknoloji, mühendislik ve daha birçok alanda en değerli hakemli tam metin dergileri içeren lider veri tabanıdır. Bu kaynak, 8,900’den fazlası tam metin olmak üzere 17,000’e yakın dergiyi özetleriyle birlikte indekslemektedir. Tam metin dergilerden 7,750 kadarı aynı zamanda hakemlidir. PDF içeriği 1887’ye kadar uzanır. Tam metin dergilere ek olarak, raporlar, kitaplar ve birçok farklı döküman türünü tam metin olarak içerir.

Business Source Complete
İktisadi ve İdari Bilimlere özel veritabanı 2,000’e yakını hakemli olmak üzere 3,800’e yakın tam metin dergi içerir. Bloomberg Businessweek, Forbes, Fortune, Harvard Business Review, Money dergilerini tam metin, gecikmesiz ve arşivleri ile birlikte sunar.

Applied Science & Business Periodicals Retrospective
1913-1983 döneminde yayınlanmış olan 2,000’den fazla yayını indeksleyen yaşam bilimleri ve iktisadi idari bilimler alanındaki temel indekslerden biridir. Veritabanında yaklaşık 4,5 milyondan fazla kayıt yer alır.

Applied Science & Technology Index Retrospective
1,400’den fazla süreli yayındaki 3 milyonun üzerinde makale barındıran Applied Science & Technology Index Retrospective: 1913-1983, aynı zamanda kitap incelemelerini özetleri ile indekslerken, Industrial Arts Index (1913-1957) tam dosyalarını da içerir.

DynaMed
National Science Foundation - NSF (ABD American Ulusal Bilim Vakfı) desteği ile hekimler tarafından, hekimler ve diğer sağlık profesyonelleri için hasta başı bakıma yönelik tasarlanmış olan DynaMed kanıta dayalı klinik referans aracıdır. 5,700’e yakın başlık için hazırlanmış özetler ile güncel, geçerli ve pratik içerik sağlar. Başlıklar içinde ilaç bilgileri de yer almaktadır

Education Index Retrospective
1929-1983 aralığında yayınlanmış, birçoğu hakemli olan 800’den fazla yayını detaylı bir şekilde indeksleyerek, aralarında kitap incelemeleri de bulunan 850,000’den fazla kayıt sunar.

Humanities & Social Sciences Index Retrospective
1907-1984 1,200’e yakın süreli yayın, 1.300.000’den fazla kayıt ve 240,000’den fazla kitap incelemesi indekslemektedir.

Social Sciences Index Retrospective
Sosyal ve beşeri bilimler alanında önemli dergileri indeksleyen bu referans aracının içeriği 1900’lerin başına kadar uzanır ve içerisinde yaklaşık bir milyon kayıt bulunur.

Eikon

Eikon FX, para, hisse, tahvil, metal, enerji ve tarım piyasaları ile ilgili eşzamanlı ve geçmişe dönük fiyat bilgisi, haber, rapor, analiz ve forecast’ları içeren; Datastream ise geniş kapsamlı, güvenilir makroekonomik veritabanı ve anlık piyasa verilerine ulaşabileceğiniz servis paketleridir. Bu servis kapsamında ulaşabileceğiniz, excel’e aktarımını yapabileceğiniz veriler:

 • Anlık ve geçmişe dönük olarak forex, bono, CDS, emtia ve enerji piyasaları
 • Türkiye ile ilgili ekonomik, gündem, politik, sektörel ve şirket haberleri ile önemli dünya haberleri
 • Dünyanın en geniş makroekonomik veritabanına erişim
 • Makroekonomik tahminlerle ilgili uluslararası forecast verileri
 • Şirketlerle ilgili bilanço, rasyo, nakit akışı gibi verileri
 • Şirketleri ve ülkeleri ekonomik bazda kıyaslamaya elverişli modeller
 • Anlık olarak Reuters haberleri
 • Reuters’in gerçekleştirdiği makroekonomik anketler

Eikon-Datastream servisine 4 terminal üzerinden erişilebilir. Bunların 2 adeti İktisadi İdari Bilimler Fakültesinde bulunan Finans Laboratuvarında, 2 adeti Kütüphane Referans ve Rezerve bölümlerindedir. Rezerve birimindeki terminal mesai saatleri dışında kullanıma ayrılmıştır.

Emerald Insight

Erişim Adresi:Emerald Insight

Kullanım KılavuzuKullanım Kılavuzu

Konu alanları ağırlıklı olarak yönetim bilimleri olan 311 e-dergi, 1.650 e-kitap ve 1.500 vaka çalışması sunar.

Hein Online

Erişim Adresi:Hein Online

Hukuk konulu 650'den fazla dergiyi, ilk sayılarından itibaren içeren bir veritabanıdır.
Academic Core İçeriği:

 • American Association of Law Libraries (AALL)
 • Association of American Law Schools (AALS)
 • Canada Supreme Court Reports
 • Code of Federal Regulations/Federal Register Library
 • Early American Case Law
 • English Reports
 • European Center for Minority Issues
 • Case Law
 • Law Journal Library
 • Legal Classics
 • Manual of Patent Examining Procedure (MPEP)
 • Pentagon Papers
 • Revised Statutes of Canada
 • Trends in Law Library Management and Technology
 • U.S. Attorney General & Department of Justice Collection
 • U.S. Code
 • U.S. Federal Legislative History Library
 • U.S. Presidential Library
 • U.S. Statutes at Large
 • U.S. Supreme Court Library
 • U.S. Treaties and Agreements
 • International Law Association Reports
 • Woman and the Law (Peggy)
 • World Constitutions Illustrated: Contemporary & Historical Documents and Resources

IEEE Xplore

Erişim Adresi:IEEE Xplore

Kullanım KılavuzuKullanım Kılavuzu

IEEE Xplore veritabanı, elektrik ve elektronik, bilgisayar, bilgi teknolojileri, bioteknoloji, fizik ve ilgili diğer bilimlerdeki yayınları kapsamaktadır.
IEEE Xplore® ile; Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) ve Institute for Electrical Engineers (IEE) tarafından 413 dergi, 1.220 konferans serisi 3341 standarta tam metin olarak erişilmektedir.

IGI Global

Erişim Adresi:IGI Global

IGI Global veritabanı, iş idaresi, bilgisayar bilimi, eğitim çevre, mühendislik, çevre bilim medya ve iletişim, tıp ve sosyal bilimler alanında 160 e-dergi, 4.311 e-kitap içermektedir.

İktisat İşletme ve Finans Dergisi

Erişim Adresi:İktisat İşletme ve Finans Dergisi

İktisat, İşletme ve Finans dergisinin 1986-2015 yılları arasında yayınlamış 280 sayısını içerir.
SSCI, JEL ve ECONLIT gibi alanın önde gelen indeksleri tarafından indekslenen 2000'e yakın makaleye tam metin erişilebilir.

IMF e-Library

Erişim Adresi:IMF e-Library

Küresel ekonomi, finans, gelişen pazarlar, ticaret vb. konularda süreli yayınlara, e-kitaplara ve istatistiklere erişim imkanı sunan IMF eLibrary veri tabanının içerisinde 310 tanesi kitap olmak üzere 15.000'in üzerinde doküman ve bir milyondan fazla veri serisi bulunmaktadır.

 • İstatistik Veriler: 4 çevrimiçi istatistik veritabanında 1.000.000’dan fazla seri, 300 yayın ve 8 ek veri setine tarayıcı tabanlı erişim sunar. Veritabanları içerisinde konu veya ülke taramaları yapabilir ve bilgi toplayabilirsiniz. Tüm arşivin yanısıra veri aralıkları raporun istendiği dönem ya da sıklık için değiştirilebilir. Analizlerde ve raporlarınızda kullanmak üzere sonuçları farklı dosya biçimlerinde bilgisayarınıza indirebilirsiniz.
 • Kitaplar ve Analitik Yayınlar Koleksiyonu: Global ve bölgesel ekonomik ve finansal araştırma, tahmin ve analiz yapmanıza olanak sağlayacak 15.000’den fazla yayın.
 • Süreli Yayınlar ve Raporlar Koleksiyonu: AREAER Online ve 1.300’den fazla yayın, Dünya Ekonomik Bakışı, Afrika, Amerika, Asya, Avrupa, Orta Doğu Bölgesel Analizleri, Küresel Finansal Stabilite Raporu.

Institute of Physics

Erişim Adresi:Institute of Physics

Erişim Yılları: 1997-2018

(IOP) Institute of Physics'in Fizik, Biomedikal Mühendisliği, Malzeme Mühendisliği, Elektrik, Makina ve Bilgisayar Mühendisliği alanlarındaki 36 dergi ve 7 magazine tam metin erişim olanağı sağlayan Elektronik Dergi Hizmeti, 100.000 den fazla makale ve 30 dan çok konu başlığı ile hizmet vermektedir.

2019 yılı itibariyle aboneliğimiz sonlandığından bu tarihten sonra yayınlanan sayılara erişimimiz yoktur.
Journal Citation Reports

Erişim Adresi:Journal Citation Reports

Web of Science tarafından hazırlanan JCR, akademik dergilerin etki değerlerini (Impact Factor) tarafsız ve sistematik olarak ölçer.
Web of Science tarafından indekslenen ve 3 yıl aralıksız yayın hayatını sürdüren 82 ülkeden 7600'den fazla akademik dergiyi kapsar.
Akademisyenlere, bilimsel çalışmalarını yayınlatmayı düşündükleri dergilerin alanlarındaki etki değerlerini, atıf sayılarını sunarak daha etkin bir kitleye ulaşmalarında yardımcı olur.

Jstor

Erişim Adresi:Jstor

Dergi ListesiDergi Listesi Kullanım KılavuzuKullanım Kılavuzu

JSTOR, 1995 yılında bağımsız ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak Andrew W. Mellon Vakfı tarafından kurulmuştur. JSTOR projesinin temel amacı, dergilerin eski sayılarını dijital ortama atarak kütüphanelerin karşılaştıkları depolama, saklama, koruma ve erişim problemlerine çözüm bulmaktır.
JSTOR, multidisipliner olmakla birlikte sosyal bilim ağırlıklı 3.904 dergi içerir.

Kazancı Hukuk

Erişim Adresi:Kazancı Hukuk

 • İçtihat Bilgi Bankası
  T.C. Kanunları, T.C. K.H.K.leri, T.C. Tüzükleri, B.K.K. Yönetmelikleri, 5.000.000 (beş milyon) adedi aşkın Yargıtay, Danıştay, İstinaf Mahkemeleri, Anayasa Mahkemesi, Uyuşmazlık, Sayıştay, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararları. Binlerce dilekçe örneği, resmi gazete fihristi, döviz kurları, iç borçlanma senetleri. Günlük mevzuat/içtihat metin eklemeleri.
 • Mevzuat Bilgi Bankası
  Tüm T.C. Kanunları, T.C. K.H.K.leri, T.C. Tüzükleri, T.C. Yönetmelikleri, Uluslararası Anlaşmalar, Bakanlar Kurulu Kararları, Tebliğler, Genelgeler, Sirkülerler, Özelgeler, binlerce dilekçe örneği, resmi gazete fihristi, döviz kurları, iç borçlanma senetleri. Tüm yeni mevzuat girişi ve mevzuat değişiklikleri günlük işlenmektedir.
 • Hukuk Eserleri Bilgi Bankası
  Çeşitli Konularda, Türkiye’nin önde gelen hukukçuları tarafından yazılmış Kitaplar, Doktora Tezleri, Yüksek Lisans Tezleri, Makaleler, Tercüme Eserler, Hukuki Mütalaalar, Bilirkişi Raporları, Yüksek Yargı Kararları İncelemeleri. Herhangi bir eseri incelerken, içinde geçen Kanun maddelerine ve içeriğimizde bulunan Yüksek Yargı Kararlarına linklerle bağlantılar sağlanmıştır.

Lebib Yalkın

Erişim Adresi:Lebib Yalkın

Mevzuat yayıncılığında en eski yayınevlerinden Lebib Yalkın'ın online mevzuat bankasıdır.
Tüm mevzuata ve Anayasa Mahkemesi Kararları, Yargıtay Kararları, Danıştay Kararları, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararlarına MEVBANK ile erişebilirsiniz.

Medici.tv

Erişim Adresi:Medici.tv

Barok'tan Modern'e, klasik müziğin en iyi örneklerinden oluşan 3000'den fazla konser, opera, bale, belgesel, arşiv belgeleri, besteci ve sanatçıların portreleri ve eğitim videolarına sınırsız erişim sunar. Dünyanın en büyük online klasik müzik video veritabanıdır.
Önde gelen konser salonlarından ve klasik müzik festivallerinden 100'ün üzerinde canlı yayın yıl içerisinde sunulmaktadır.
Platform İngilizce ve Fransızca olmak üzere iki dilde kullanılabilir.
Tüm mobil cihazlardan ve web üzerinden erişim sağlanabilir

Medicines Complete

Erişim Adresi:Medicines Complete

MedicinesComplete, İngiliz Royal Pharmaceutical Society, Pharmaceutical Press tarafından hazırlanan ilaç refarans veritabanıdır.
Aboneliğimiz çerçevesinde aşağıdaki modüllere erişilebilinir:

 • British National Formulary
 • British National Formulary for Children
 • Clarke's Analysis of Drugs and Poisons
 • Dietary Supplements
 • Rules & Guidance for Pharmaceutical Manufacturers & Distributors
 • Drug Administration via Enteral Feeding Tubes
 • Handbook on Injectable Drugs
 • Injectable Drugs Guide
 • Kucers' the Use of Antibiotics
 • Martindale: The Complete Drug Reference
 • Pharmaceutical Excipients
 • Remington: The Science and Practice of Pharmacy
 • Herbal Medicines
 • Stockley's Drug Interactions

Merck Index

Erişim Adresi:Merck Index

Merck Index 120 yılı aşkın bir süredir kimyasallar, ilaçlar ve biyolojikler üzerine yapılan çalışmaları içeren kapsamlı ve güvenilir bir kaynak olarak kabul edilmektedir. 11.500+ monograf , 500+ tanımlı organik reaksiyon içeren index 3 ayda 1 güncellenmektedir.Merck Index Online otorite içeriklere kolay ve hızlı bir şekilde erişim imkanı vermektedir.

Madde monografları

 • İsimler, eşanlamları ve ticari adları
 • Kimyasal yapılar
 • Fiziksel özellikler (ör. erime - kaynama noktaları, yoğunluk)
 • Uygulamalar ve kullanım
 • Biyoaktivite verisi
 • Kaynakçalar

500'den falza tanımlı organik reaksiyon

Referans tabloları

Merriam-Webster Unabridged

Erişim Adresi:Merriam-Webster Unabridged

Merriam-Webster Unabridged, kendisini basılı ve çevrimiçi ortamdaki en geniş içeriğe sahip İngilizce sözlük olarak tanımlamaktadır. Platform üzerinden Tıp sözlüğü, İspanyolca-İngilizce, Fransızca-İngilizce sözlükler ve akademik eş anlamlılar sözlüklerine erişmek mümkündür.

Music & Dance Online

Erişim Adresi:Music & Dance Online

African American Music Reference - http://search.alexanderstreet.com/aamr
American Song - http://search.alexanderstreet.com/amso
Classical Music in Video - http://search.alexanderstreet.com/clmv
Classical Music Library - http://search.alexanderstreet.com/clmu
Classical Music Reference Library - http://search.alexanderstreet.com/bakr
Classical Scores Library: Volumes I, II, III and IV - http://search.alexanderstreet.com/shmu
Contemporary World Music - http://search.alexanderstreet.com/womu
Dance in Video: Volumes I and II - http://search.alexanderstreet.com/daiv
The Garland Encyclopedia of World Music - http://search.alexanderstreet.com/glnd
Jazz Music Library - http://search.alexanderstreet.com/jazz
Opera in Video - http://search.alexanderstreet.com/opiv
Smithsonian Global Sound for Libraries - http://search.alexanderstreet.com/glmu
Popular Music Library - http://search.alexanderstreet.com/pops

Nature

Erişim Adresi:Nature

Nature Publishing Group tarafından biyoteknoloji, eczacılık, ekoloji, fizik, immünoloji, kanser, kimya, mikrobiyoloji konularında yayın yapan 46 dergiden oluşan Nature Dergi Koleksiyonu ve 40 dergiden olşuan Akademik Dergiler Koleksiyonlarını içerir.

Naxos

Erişim Adresi:Naxos

 • Naxos Müzik Kütüphanesi (NML)
 • Naxos Müzik Kütüphanesi, Naxos ve Marco Polo kataloglarının tamamının yanı sıra, caz, dünya müziği, tarihteki en önemli klasik müzik kayıtları ve bu müziklere yönelik eğitim dökümanlarını da içeren, sürekli genişleyen bir müzik arşivinden oluşmaktadır. 13.800 besteci, 48.000 CD ve 700.000 parçadan oluşan koleksiyona her hafta 800 civarı yeni albüm eklenmekte.
 • Naxos Jaz Kütüphanesi (NMLJ)
 • Naxos’un hazırladığı internet müzik kütüphanesinin caz bölümünde 5.000’den fazla CD’den 53.000 parça yer alıyor. Parçaları 7.800 farklı caz sanatçısı seslendiriyor.
OECD iLibrary

Erişim Adresi:OECD iLibrary

Türkiye'nin de aralarında kurucu üye olarak bulunduğu OECD, 1947 yılında kurulmuş olan hükümetler arası forum niteliğindeki bir organizasyondur. 130 ülkede faaliyet göstermektedir. 30 kurucu üyeden oluşmaktadır. Pazar ekonomisi ve demokratik yönetim temelli yaklaşımlarını uluslararası platforma taşımışlardır. 100'ün üzerinde ülkeden sivil toplum kuruluşları ile aktif ilişkilere sahiptir. OECD hizmetleri sonucunda oluşan bilgi materyalleri şunlardır;

 • İstatistikler: 1963 yılından günümüze küresel kapsama sahip olan istatistik veritabanıdır. Sadece finans perspektifli değildir. Makro ve mikro iktisadin bütün alanlarını kapsamaktadır. Bütün istatistikler 1963'ten günümüze çevrimiçi ortamda mevcuttur.
 • Dergiler: OECD tarafından yayınlanan 32 sureli yayın 1997'den günümüze çevrimiçi ortamda mevcuttur.
 • Kitaplar: 1997 yılından bu yana yayınlanmış 5.000'i aşkın sayıda kitap çevrimiçi ortamda mevcuttur. Çevrimiçi ortamdaki kitapların kullanım koşullarında sınırlama yoktur.
 • Toplantı Bildirileri: OECD, kuruluşundan bu yana bütün üye ülkelerde ve ilgili diğer ülkelerde hükümet ve sivil toplum kuruluşları ile ortak toplantılar düzenlemektedir. Düzenlenen bu toplantılarda sunulan bildiriler önemli bilgi materyali çıktılarıdır. 1997 yılından bu yana yayınlanan toplantı bildirilere çevrimiçi ortamda erişilmektedir.
 • Referans Kaynakları: "At a Glance" ve "Reference" başlıkları altında sunulan OECD referans kaynakları iktisadi ve sosyal bilimlere yönelik araştırmacıların sıkça başvurdukları genelde makro göstergelerin işlendiği referans kaynaklardır. 1997 yılından bu yana yayınlanan referans kaynaklarına çevrimiçi ortamda erişilmektedir.

Ovid LWW Total Access

Erişim Adresi:Ovid LWW Total Access

Kardiyoloji, dermatoloji, mikrobiyoloji, hemşirelik, pediatri, üroloji, romatoloji vb. tıp alanlarında 519 akademik dergiye tam metin erişim sağlamaktadır.

Oxford Journals

Erişim Adresi:Oxford Journals

Oxford University Press tarafından yayımlanan 172 dergiye tam metin erişim sağlar.
Dergilerin konu başlıkları:
Sanat, beşeri bilimler, biyokimya,moleküler, biyoloji, çevrebilim, iletişim, bilgisayar, mühendislik,genetik, ekonomi, işletme, sağlık, tarih, dil, edebiyat, hukuk,matematik, istatistik, tıp, müzik, felsefe, siyaset bilim, din,psikoloji, sosyoloji.

Oxford Music Online

Erişim Adresi:Oxford Music Online

 • Grove Music Online: Grove Music Online, 29 cilt olan, müzisyenler, müzik tanımları, enstrümanlar, müzik türleri hakkında ansiklopedik tarzda girişlerin yapıldığı basılı kaynağın online versiyonudur. “The New Grove Dictionary of Opera”, “The New Grove Dictionary of Jazz” adlı kaynakların online versiyonlarını da içermektedir. İçeriğinde; 50,000 imzalı makale, 28,000 biyografik bilgi, Müzik ve resim arşivleri, müzik müzeleri başta olmak üzere 3000’in üzerinde çeşitli ilgili sitelere link, 500’ün üzerinde ses kaydı, çeşitli enstrümanların üç boyutlu görüntüleri notalar ve nota yazım programı da yer almaktadır.
 • The Oxford Dictionary of Music: Besteciler, müzisyenler, orkestra ve koro şefleri, müzikal terimler ve formlar, enstrümanlar, besteler hakkında 12,500’ün üzerinde kaydı bir araya getirmiştir.
 • Besteciler, koro şefleri, müzisyenler, eleştirmenler, uluslararası üne sahip yapımcılar, tasarımcılar, yazarlar ve bilim adamları hakkında 5.000'nin üzerinde biyografi içerir.
 • The Oxford Companion to Music: Ağırlıklı olarak ortaçağdan günümüze “geleneksel batı klasik müziğine” odaklanan, jaz, popüler müzik, dans müziği gibi genel müzik türlerini de içeren 8000’den fazla makale bulunmaktadır.

Passport

Erişim Adresi:Passport

Euromonitor Passport pazar araştırmaları sunan bir veritabanıdır. Abone olduğumuz paket kapsamında 50 ülkenin 26 farklı tüketici sektörü ve 177 endüstriyel sektörü hakkında detaylı veriye ve analizlere ulaşabilirsiniz.
Pazar ve sektör trendlerine, tüketici davranışlarına, dünyadaki ve bölgedeki durumun tespit edilmesinde ve gelecekteki fırsatların belirlenmesinde Passport bir endüstri standardı kabul edilmektedir.
Passport, Fortune 500’de bulunan şirketlerin %90’i, Türkiye’de de önde gelen akademik ve ticari kurumlar tarafından kullanılmaktadır.

Periodicals Archive Online

Erişim Adresi:Periodicals Archive Online

Bu veritabanı 1770-1995 yılları arasında “Sosyal ve Beşeri Bilimler” konularında yayınlara erişim veren ve arşiv niteliği taşıyan bir veritabanıdır.
Veritabanının kapsamı 1770 yıllarına kadar gitmekte olup tam metin (full-text) bilgileri 1995'e kadar olan süreyi kapsamaktadır.
PAO 1770 yılından başlamak sureti ile, 554 derginin 3.5 milyondan fazla makalesine “tam metin” erişim sağlar.
Sınırsız kapsam; PAO, 37 değişik konu alanındaki önemli araştırma kaynaklarına ait değerli bilgi kaynakları sunar.
PAO içindeki bütün dergilerin kapsamı, birinci sayıdan başlamaktadır.

ProQuest Dissertations & Theses

Erişim Adresi:ProQuest Dissertations & Theses

İçerdiği 4 milyondan fazla tez ile , ProQuest Dissertations & Theses Global dünyanın en kapsamlı tez koleksiyonudur.
Veritabanı 1861 yılında ilk kabul edilen Amerika tezinden, 17 yüzyıl dönemindeki Avrupa tezlerine kadar birçok tez için bibliyografik atıf içermektedir.
ProQuest Dissertations & Theses Global iLibrary of Conress'in resmi tez arşividir ve tüm dünyadan 3.000'den fazla kurum ile işbirliği yapmaktadır. Haftalık olarak güncellen veri tabanına her yıl 130.000 yeni tez eklenmektedir.

Royal Society of Chemistry

Erişim Adresi:Royal Society of Chemistry

Kimya ana başlığında, biyoloji, biyofizik, enerji ve çevre, eczacılık, tıp konularını da kapsayan ilgili 44 RSC dergine erişim sağlar.
ISI verilerine göre RSC dergilerinin ortalam etki faktörü 4,7'dir.

Sage

Erişim Adresi:Sage

SAGE dergi koleksiyonu: iletişim,eğitim, yönetim ve organizasyon, malzeme bilimi, kriminoloji,hemşirelik ve sağlık bilimleri, siyaset, politika, psikoloji, sosyolojive kentsel araştırmalar ve şehir planlama gibi konularda 446 adet tam metin dergiye erişim olanağı sunuyor.

Science Direct

Erişim Adresi:Science Direct

Dergi ListesiDergi Listesi
Dergi ListesiKitap Serileri

Ağırlıklı olarak fen bilimleri alanındaki 2.280 dergi ve 30 kitap serisine 1995 yılından günümüze kadar tam metin erişim imkanı verirken, önceki yıllara da bibliyografik erişim sağlar.

Science Online

Erişim Adresi:Science Online

The American Association For The Advancement of Science (AAAS) tarafından yayınlanan Science dünyanın en prestijli bilim dergilerindendir. 1997 yılından sonraki sayılarına erişilebilir.

SciFinder

Erişim Adresi:SciFinder

Erişim Adresi:MethodsNow

SciFinder, basılı versiyonu olan Chemical Abstracts'la beraber toplam 5 CAS veritabanı ve Medline veritabanıyla; kimya, yaşam bilimleri, biyokimya, biyoloji, farmakoloji, tıp ve ilgili disiplinlere ait dergi, konferans, sempozyum, patent, kitap ve doktora tezlerini içermekte ve 1907'den günümüze kadar olan literatürü kapsamaktadır.

10500'den fazla güncel dergi ve 59 patent birimine ait patent bilgilerini içerir. 50 milyondan fazla organik ve inorganik madde bilgisi ile dünyada en geniş bilgi içeren veri tabanıdır. İçerik indeksleri, bilim adamları tarafından oluşturulmuştur.
Tamamen web tabanlı olup herhangi bir program yüklemenize gerek yoktur

18 milyondan fazla kimyasal reaksiyonu bünyesinde bulundurup, bunları tarama olanağı sağlamaktadır. Ayrıca 24'er milyon proton ve Karbon NMR spectra arşiviyle bu alandaki en büyük koleksiyona sahiptir.

SciFinder Kullanıcı Hesabı Oluşturulması :
SciFinder veritabanından yararlanmak isteyen kullanıcılarımız ilk olarak bir hesap oluşturmalılar.
Herhangi bir sorun yaşanmaması için kayıttan önce aşağıdaki açıklama ve yönlendirmeleri takip etmeniz önerilir.
Erişim : Kayıt sayfasına üniversite IP'lerinden ulaşmalısınız.
Kayıt sayfası :https://scifinder.cas.org/registration/index.html?corpKey=156A3F32X86F35055X3CA6BE9F4B6E5E216B
e-mail adresi : @anadolu.edu.tr uzantılı olmalı
Kullanıcı adı : 5-15 karakterli, sadece harflerden oluşabilir ya da harf sayı kombinasyonu yapılabilir. Kullanıcı adı ve şifre aynı olamaz, en azından şifrenin 2 karakteri kullanıcı adından farklı olmalı.
Şifre : 7-15 karakterli ve aşağıdaki 4 maddeden en az üçüne uygun olan kombinasyondan oluşmalıdır.
1-) Harf 2-) Sayı 3-) Büyük-küçük harf kombinasyonu 4-) alfa numerik olmayan karakter, örneğin; *,#,@,%,& *
örnek şifreler : 26Anadolu
. . . Sinan&Akyazi . . . zafer23#
Form tamamlanıp gönderildiğinde, kayıt sırasında kullanılan @anadolu.edu.tr uzantılı adrese onay linki gönderilir, bu link (en geç 48 saat içerisinde) tıklandığında hesap yaratılmış olur.

Kayıt işlemleri yada erişim ile ilgili bir sorun yaşarsanız kütüphane sistem sorumlusu ile (arify@anadolu.edu.tr Dahili Telefon: 1737) temas kurunuz.

Scopus

Erişim Adresi:Scopus

SCOPUS, bibliyometrik araçlarla birlikte araştırmayı izlemeye, analiz etmeye ve görselleştirmeye yarayan bir atıf veri tabanıdır.


Elsevier kaynaklarıyla uyumlu ve entegre bir şekilde çalışmakta olan Scopusun içeriği şöyledir:
 • Özetler, ayrıntılı web sayfaları ve patent bilgisi olmak üzere 49 milyon kayıt
 • 5,000 ayrı yayıncıdan sağlanan 20.500'un üzerinde hakemli dergi ve bilimsel yayın
 • 5.3 milyon konferans bildirisi
 • 340 kitap serisi
 • Medline içeriğinin tamamı
SOBİAD

Erişim Adresi:SOBİAD

Sosyal Bilimler Atıf Dizini SOBİAD, Türkiye merkezli sosyal bilimler dergilerinde yayınlanan makalelerde yazarların başka makalelere ve kitaplara yaptıkları atıfları ortaya koyar, veritabanına kayıtlı dergilerin etki değerlerini (impact factor) belirler.

SOBİAD, 1237 dergide yayınlanan 336.695 makale ve 6.565.552 atıf bilgisi içerir.

SpringerLink

Erişim Adresi:SpringerLink

Dergi ListesiDergi Listesi

Springer Link veritabanı, Springer Yayınevi'ne ait 2.296 adet dergiye tam metin erişim olanağı sağlamaktadır. Ayrıca platform üzerinden 483 Açık Erişimli Dergiye de erişmek mümkündür.

Swisslex

Erişim Adresi:Swisslex

Swisslex, İsviçre ve Kara Avrupası Hukukuna dayalı anlaşma, yönetmelik, talimat, karar, resmi gazete gibi geniş içeriğe sahip online hukuk kütüphanesidir.Kapsamı:

 • İsviçre hukukundan tam metin 570.000 doküman
 • Tüm İsviçre Kanunları'nın sistematik dizin içinde tam metni
 • Federal ve Kanton mahkemeleri kararlarının toplamı
 • Sistemli olarak iç hukukunun tamamı
 • 60 önemli tam metin hukuk dergisi
 • 187 yorum, açıklamalar, kitaplar
 • Haftalık olarak güncelliği sağlanmış yargı faaliyetleri
 • Avrupa hukukundan anlaşma ve yönetmelikler
 • Talimatlar, EuGH-kararları, hazırlanan hukuki işlemler, resmi gazete

Taylor & Francis

Erişim Adresi:Taylor & Francis

Kullanım KılavuzuKullanım Kılavuzu

Taylor & Francis yayınevi tarafından yayınlanan toplam 2.187 dergiyi içerir.

Thieme

Erişim Adresi:Thieme

Kimya alanında, 5 dergiden oluşan oldukça seçkin ve çekirdek bir koleksiyondur.
Dergilerin erişim yılları ve tek tek adresleri şöyledir:

 

TSE Standartları

Türk standartları Enstitüsü tarafından hazırlanan standartlar.
TSE web servisinin özelliği gereği standartlara doğrudan erişelemiyor.İlgilendiğiniz standartları Danışma Bölümü'nden Öğr. Gör. Halime YÖRÜ ile 1733 nolu telefondan görüşerek temin edebilirsiniz.

Ulrichsweb

Erişim Adresi:Ulrichsweb

300.000'den fazla süreli yayının, yayımcısı, iletişim adresi, hangi dizinler tarafından indexlendiği, editörleri, web adresleri, abonelik ücreti, eski isimleri gibi 9000 farklı alanın ayrıntılı bilgilerini sunmaktadır.

University of Chicago Press

Erişim Adresi:University of Chicago Press

1890 yılında University of Chicago’nun üç ana biriminden biri olarak kurulan University of Chicago Press, en yüksek standartlarda bilimi yaymayı, eğitimi teşvik etmeyi ve kültür hayatını zenginleştirmeyi kendine görev adamış bir yayınevidir. Kitapları ve dergileri aracılığıyla sadece geleneksel disiplinlerde akademik tartışmaları ilerletmeyi değil aynı zamanda yeni entelektüel gayretleri de tanımlamayı amaçlar.

Dergi Birimi, sosyal ve beşeri bilimler, eğitim, biyolojik ve tıbbi bilimler ve fen bilimleri alanları gibi çok çeşitli dallarda 70’den fazla dergi ve ciltli seri yayımlamaktadır. Bu dergiler uluslararası biliminsanlarından dünya çapındaki okuyuculara hakemli araştırmalar sunar. Dergilerimizin bir çoğu alanlarındaki ilk akademik yayınlardır. 1895 yılında kurulan The American Journal of Sociology sosyolojiye adanmış en eski akademik dergidir aynı zamanda History of Religions sadece karşılaştırmalı dinler tarihine adanmış ilk akademik dergidir. Dergi Birimi basılı yayınlarla birlikte akademik ve bilimsel dergilerin elektronik hallerini sunmakta öncü olmuştur. Elektronik yayımcılık programı 1995 yılında başlatılmıştır ve 2004’ten bu yana tüm dergiler çevrimiçi olarak da erişilebilirdir.

Vidobu

Erişim Adresi:Vidobu

Vidobu, çevrimiçi izlenebilen Türkçe eğitim videoları platformudur. 9.980 videodan oluşan içerik Vidobu tarafından hazırlanan özgün videolardan oluşur. Alanında uzman, sertifika sahibi eğitmenler tarafından hazırlanan içeriğe tüm platformlardan (Kişisel bilgisayar, tablet, cep telefonu) erişmek mümkündür.

Platformdan yararlanabilmek için @anadolu.edu.tr uzantılı mail adresinizi kullanarak Üyelik Formunu doldurmanız ve mailinize gelen onay linkini tıklamanız gerekmektedir.

Video derslerin konu başlıkları şöyledir:

 • Kişisel Gelişim
 • Mesleki Gelişim
 • Bilişim Teknolojileri
 • Fotoğrafçılık
 • Grafik Tasarım
 • Web Tasarım
 • Programlama
 • 3D Modelleme ve Animasyon
 • Video Montaj ve Düzenleme
Web Of Science

Erişim Adresi:Web Of Science

1980 yılından günümüze, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ile Sanat ve Beşeri Bilimler alanında yayın yapan bilimsel dergilerde yayınlanan makaleleri ve bu makalelerin atıflarını indexler.

Üç veritabanından oluşur :

 • Science Citation Index Expanded (SCI-Expanded)
 • Social Science Citation Index (SSCI)
 • Arts & Humanities Citation Index (AHCI)
Wiley

Erişim Adresi:Wiley

Wiley firmasının yayımladığı, İşletme, Kimya, Bilgisayar, Çevre, Eğitim, Mühendislik, Hukuk, Matematik, İstatistik, Fizik, Tıp, Astronomi, Psikoloji, Sosyal Bilimler konularını içeren, 1.508 derginin 1998 yılından itibaren tam metin erişim sağlar.

Worldbank e-Library

Erişim Adresi:Worldbank e-Library

Dünya Bankası'nın yayınladığı tam metin kitap, rapor ve diğer dökümanları içeren bir elektronik portaldır. World Bank tarafından geçmişten günümüze kadar yayınlanmış olan 4.500'den fazla kaynak içerir.
Gelişim konularında yürütülen çalışmalarda kaydedilen ilerlemeleri ve verileri içeren belgeler, veri akışını hızlandırmak ve fikir alışverişini cesaretlendirmek amacıyla yayınlanır yayınlanmaz veri tabanına eklenir.

Worldbank e-Library'nin içerdiği konular:

 • Tarım ve Kırsal Gelişim
 • Bankacılık, Finans ve Yatırım
 • Hammadde,Fiyatlandırma ve Ticaret
 • Güncel Haberler
 • Data Yayınları
 • Gelişim Ekonomileri
 • Ekonomi (genel)
 • Eğitim ve Staj
 • Enerji, Endüstri ve Madencilik
 • Çevre ve Çevre Kirliliğini Önleme
 • Globalleşme
 • Sağlık,Beslenme ve Nüfus
 • Altyapı, Ulaşım ve Kırsal Gelişme
 • İşçilik ve Gelir
 • Yasal ve Adli Konular
 • Yoksulluk
 • Özel Sektör
 • Kamu Politikası
 • Sosyal ve Kültürel Konular
 • Teknoloji ve Telekominikasyon
 • Su Kaynakları ve Sterilizasyon
 • Dünya bankası
xPharm

Erişim Adresi:xPharm

Farmakoloji hakkında kritik, güncel ve kapsamlı bilgi içeren referans, tam metin veritabanıdır.
xPharm moleküler amaçları, aracıları, ilgili düzensizlikleri ve onların etkileşimlerini yöneten prensipleri kapsayan; tümüyle etkileşimli bir veritabanı olarak kullanılır.


Kütüphaneciye Sorun

Veritabanları Kullanım Şartları


Anadolu Üniversitesi Kütüphanesi tarafından sağlanan elektronik kaynaklar, yayıncılar ile yapılan lisans anlaşmaları ve 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince kullanılmalıdır.

Elektronik kaynakların ticari amaçlarla kullanılması, otomatik dosya indirme programları ile sistematik toplu indirme yapılması, Anadolu Üniversitesi mensubu olmayan kişilerle veritabanı içeriklerinin ya da uzaktan erişim şifrelerinin paylaşılması telif haklarına aykırıdır.

Bu tür ihlaller, tüm üniversitenin ilgili kaynağa erişimin kesilmesine neden olacağı gibi kullanıcıya da yasal sorumluluklar yükler.

TUBİTAK EKUAL Kullanım Hakları Sözleşmesi

Kütüphane Anasayfasına dönmek istiyorum