Veritabanları


ABI/INFORM Complete

Erişim Adresi : http://search.proquest.com

Kullanım Kılavuzu :

İşletme, Muhasebe, Uluslararası Ekonomi,Çevre, Hukuk veVergilendirme, Enformasyon Bilimleri, Petrol, Enerji ve Madencilik,Pazarlama ve diğer bir çok endüstri alanındaki yayın ihtiyacına cevapverir.

ProQuest ABI/INFORM Complete veritabanı;
4019 dergiye
14,060 İşletme konulu tam metin Doktora ve Master Tezine
30,000 şirket profiline (Hoover’s Company Profiles)
40,000 yazar profiline (Author Profiles)
Financial Times, Wall Street Journal Eastern ve European Edition gibi gazetelere erişim sağlamaktadır

30,000’den fazla şirket hakkında detaylı bilgi elde edilebilen Hoover’s Company Profiles Veritabanı ABI/INFORM CompleteL kullanıcılarına ücretsiz olarakaçılmaktadır. Derinlemesine endüstri analizi yapmak isteyenakademisyenler için güncel, temel şirket verilerine ulaşmak için iseönemli bir kaynaktır. Veri tabanının detaylarını http://www.proquest.com/products_pq/descriptions/hoovers_co_records.shtml adresindenbulabilirsiniz.

ProQuest ABI/INFORM Completel veritabanı içerisinde yer alan Economist Intelligence Unit tarafından yayınlanan EIU ViewsWires ile 195 ülkeye ait güncel, ambargosuz ve detaylı raporlara erişiminizmümkündür.Hergün tüm dünyadan derlenen ekonomi, politika ve çeşitlipazarlar ile ilgili 250 kadar gelişme 100 ülkeden 500 uzman tarafındanbiraraya getirilir.EIU ViewsWires, 195 ülkeye ait iş dünyası ile ilgilisorularınıza hızlı cevaplar verir. EIU ViewsWires' da tüm içerik aylıkolarak güncellenir ve ambargosuz olarak yayınlanır.

Access Pharmacy

Erişim Adresi : http://www.accesspharmacy.com

ACCESS PHARMACY, eczacılık alanında sürekli güncel tutulan, temel eczacılık bilimlerinden klinik eczaya ve hatta mesleki eczacılığa dair tüm konuları kapsayan, site içi konu-anahtar kelime arama yapılabilen bir veritabanıdır.

Kapsamında, çok önemli referans kitapların bulunduğu 31 adet e-kitabın yanı sıra konusunda isim yapmış profesörlerden sunumlar, animasyonlarla desteklenmiş konu anlatımları bulunmaktadır. Konular başlıklar halinde tüm kitaplar ve mutimedya içerik için aranabilir ve içeriğe erişilebilir.

Yanı sıra, ilaç etkin maddeleri ve/veya ilaç isimleri ile monografları arayabilir, dilerseniz bitki ve gıda takviyelerine ( Herbs and Supplements) ulaşabilirsiniz.

Eşzamanlı olarak 2 kullanıcıya erişim imkanı vermektedir.

American Chemical Society Journals (ACS)

Erişim Adresi : http://pubs.acs.org

American Chemical Society yayınlarına ait 1879 yılından günümüze kadar olan kimya alanındaki 120 yıllık dergi arşivine tam metin erişim imkanı sağlar.

American Institute of Aeronautics and Astronautics (AIAA)

Erişim Adresi : http://arc.aiaa.org/action/showPublications?pubType=journal

American Institute of Aeronautics and Astronautics (AIAA), 70 yılı aşkın bir süredir uzay ve havacılık mühendisleri ile bilim insanlarının derneğidir. Günümüzde 31,000’den fazla üyesi bulunan AIAA, havacılık, uzay ve savunma mühendisliği ile biliminin gelişmesine adanmış, dünyanın en geniş kapsamlı profesyonel derneklerinden biridir.
Bu veritabanıyla AIAA tarafından yayınlanan 7 adet derginin tüm sayılarına erişmek mümkündür.

AIAA Dergi Listesi
AIAA Journal: 1963 yılında yayınlanmaya başlamış bir dergidir. Geniş bir disiplin yelpazesinde teorik gelişmeler ve deneysel sonuçlar için öncülük etmektedir.
Journal of Aerospace Information Systems: Havacılık ve uzay bilgi teknolojileri ve iletişiminde uygulamalı bilime adanmış bir dergidir.
Journal of Aircraft: Uçaklar, uçakların çalışması ve uçak teknolojisinin başka alanlara uygulanması konularına açılan bir penceredir.
Journal of Guidance, Control, and Dynamics: Mürettebatlı ve mürettebatsız, yeni nesil, yüksek performanslı hava ve uzay araçlarını işleten araştırma ve mühendislik uygulamalarını takip eden bir dergidir.
Journal of Propulsion and Power: Hava basınçlı, elektrikli, güç üretme ve dönüştürme ile karasal enerji sistemleri konularında kilit sonuçları içermektedir.
Journal of Spacecraft and Rockets: Uzay aracı ve füze sistemleri, alt sistemler, uygulamalar, çevresel etkileşimler, ve uzay bilimleri konularında en yeni çalışmaları içermektedir.
Journal of Thermophysics and Heat Transfer: Isı enerji transferi ve depolanması konularında son gelişmeleri içermektedir.

American Physical Society (APS)

Erişim Adresi : http://publish.aps.org

American Physical Society (APS) tarafından yayınlanan fizik ve ilgili disiplinlerdeki dergilere ilk sayılarından itibaren tam metin erişim sağlar.

Physical Review Letters (1958- )

Reviews of Modern Physics (1929- )

Physical Review A (1970- )

Physical Review B (1970- )

Physical Review C (1970- )

Physical Review D (1970- )

Physical Review E (1993- )

Physical Review X (2011- )

Physical Review Special Topics - Accelerators and Beams (1998- )

Physical Review Special Topics - Physics Education Research (2005- )

Physical Review (1913-1969)

Physical Review (Series I) (1893-1912)

Physics (2008- )

Physical Review Focus (1998-2011, Physics dergisine dahil oldu)

American Society of Civil Engineers (ASCE)

Erişim Adresi : http://ascelibrary.org

1852'de ABD'de kurulmuş olan The American Society of Civil Engineers (ASCE)'nin yayınladığı inşaat mühendisliği alanındaki 33 dergiyi içerir. ASCE Research Library veritabanı 2001 yılından günümüze dek yayınlanmış ASCE tutanaklarına (ASCE Proceedings) erşimi de mümkün kılar.

ASTM Digital Library

 

Erişim Adresi : http://enterprise.astm.org
Kullanım Kılavuzu:

• 1400'in üzerinde kitap,
• 30000'in üzerinde teknik ve bilimsel makale
• 430.000 sayfayı aşkın geçerli bilgiyi içerir.
• ASTM Digital Library arayüzünden kesinlikle standartlara erişim yoktur.
Standartlara, "ASTM standartları" üzerinden erişilmektedir.

ASTM Standarts

 

Erişim Adresi : https://login.ihserc.com/login/erc
Kullanım Kılavuzu:

ASTM (American Society for Testing and Materials) 1898 yılında kurulmuş, 100'den fazla farklı ülkeden 30,000'den fazla üyeye sahip standart geliştiren kuruluştur.materyaller, ürünler, sistemler ve hizmetler için standartlar geliştirir ve yayınlar.
Ana çalışma alanı; üretim teknolojileri alanlarında test ve materyallerde ar-ge ve standardizasyonu geliştirme faaliyetleridir. Teknoloji geliştirme çalışmalarında otorite bilgi kaynağı olan ASTM satndarts ile 66.000'den fazla standarta erişebilirsiniz.

Beck Online

 

Erişim Adresi : http://beck-online.beck.de
Kullanım Kılavuzu :  http://beck-online.beck.de
İçerik Listesi: http://beck-online.beck.de/?modid=540

Alman Hukukunda yer alan yasalara, şerhlere, hukuksal olaylara ve makalelere tam metin erişim sağlayan Almanca bir veritabanıdır.
- 500 adet tam metin kitap
- 65 adet tam metin profesyonel hukuk dergisi
- Mahkeme kararlari
- Yasalar
- Hukuk Yorumları

Bentham Science

 

Erişim Adresi : http://www.eurekaselect.com/

Eczacılık ve Biyomedikal alanında etki değeri oldukça yüksek yayınlara sahip Bentham Science yayınevine ait 125 dergi ve alanının temel kaynaklarından sayılan 391 e-kitabı barındırır.

Cambridge Journals Online

Erişim Adresi : http://journals.cambridge.org/action/login

Cambridge University Press'in çıkardığı Fen Bilimleri, Teknik, Tıp,Eczacılık, Din, Beşeri ve Sosyal Bilimler konularındaki 175 dergiye tammetin olarak erişebilirsiniz.

Communication & Mass Media Index

 


Erişim Adresi : http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=ufh

CommSearch, Mass Media Article İndex ve Other Relevant Communication& Mass Media Literature veritabanlarının birleşmesi ileoluşturulmuştur.

Üniversitelerin İletişim Fakülteleri için üretilen Communication & Mass Media Complete,
500'den fazla dergiyi tam metin olarak indexler.
Bu dergilerin 280 adetine 1915 yılı sayılarından itibaren erişebilirsiniz.
Toplam 336 adet dergide yayınlanan makalelerin atıf bilgilerini içerir.
3.000'den fazla makale yazarının ayrıntılı yazar profillerini bulabilirsiniz.

EbscoHost

Erişim Adresi : http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost

Kullanım Kılavuzları :

EbscoHost firmasının 10 veritabanını bu paketin içersinde bulabilirsiniz.
Yukarıdaki erişim adresinden tüm veritabanlarını bir arada görebilir, arayüz dilini Türkçe olarak değiştirebilir, içerikler hakkında bilgilere ulaşabilir, ilgilendiğiniz veritabanlarını seçerek arama yapabilirsiniz.

10 veritabanı ve doğrudan erişim linkleri şöyledir:

Academic Search Complete

Business Source Complete

ULAKBİM Ulusal Veri Tabanları (UVT)

Applied Science & Business Periodicals Retrospective Retro Index

DynaMed

ERIC

GreenFile

Library, Information Science & Technology Abstracts

MEDLINE

Teacher Reference Center

Electrochemical Society Digital Library

 

Erişim Adresi : http://ecsdl.org

Electro Chemical Society (ECS), elektrokimyasal ve katı hal bilimi ve teknolojisi (solid-state) konu alanlarındaki araştırmalar ile ilgili geniş bir koleksiyon sunan, uluslararası, kar amacı gütmeyen bir organizasyon olarak 1902 yılında kurulmuştur. The Electrochemical Society veri tabanının dünya çapında 70'den fazla ülkede 8.000'den fazla bilim adamı ve mühendis üyesi bulunmaktadır.

ECS’nin hedefi tüm dünya çapında yapılan akademik araştırmaları desteklemek için Elektrokimya - Katı Hal Bilimi ve Teknolojisi ile ilgili temel ve uygulamalı araştırmalar gerçekleştiren bilim adamları ve mühendislere yeterli eğitim ve öğretim içeriklerini sağlamaktır.

The Electrochemical Society Digital Library Hakkında (ECS DL):
ECS DL elektrokimya ve katı hal bilimi konu alanlarında yayımlanmış 5 dergi, ECS’nin dünya çapında düzenlediği toplantılara ilişkin 500’den fazla tutanak ve bu toplantılarda sunulmuş teknik yayınların özetlerinden oluşan ve bu kaynaklara online erişim imkanı veren bir platformdur.

ECS Digital Library içerikleri aşağıdaki gibidir:
 Journal of The Electrochemical Society
1902 yılından günümüze erişim imkanı sunar
Elektrokimya ve Katıhal Kimyası konu alanlarında en yüksek Etki Faktörü değerine sahip hakemli dergilerden biridir
Piller ve Enerji Depolama, Kimyasal ve Biyolojik Alıcılar, Korozyon Bilimi ve Teknolojisi, Elektrokimyasal/Elektriksiz Birikim, Elektrokimya Mühendisliği, Enerji Hücreleri/Elektrolizler/Enerji Dönüşümleri, Organik ve Biyo-elektrokimya, Fiziksel ve Analitik Elektrokimya, Elektro Kataliz ve Foto-elektrokimya konularını ele almaktadır
Chemical Abstracts (CAS), ChemPort, Dialog, INSPEC, ISI Science Citatiın Index ve SPIN Web gibi otorite indekslerde listelenmektedir

 ECS Journal of Solid-State Science and Technology
Katıhal bilimi ve teknolojisinin temel ve uygulamalı alanlarını kapsayan araştırma ve çalışmaların yayınlandığı hakemli bir dergidir
2012 yılından günümüze erişim imkanı sunar
Katıhal Bilim ve Teknolojisini, Kimya ve Fizik bilimlerinin teorik ve deneysel yönleriyle ele almaktadır.
Chemical Abstracts (CAS), ChemPort, Dialog, INSPEC, ISI Science Citatiın Index ve SPIN Web gibi otorite indekslerde listelenmektedir

 ECS Electrochemistry Letters
Piller ve Enerji Depolama, Kimyasal ve Biyolojik Alıcılar, Korozyon Bilimi ve Teknolojisi, Elektrokimyasal/Elektriksiz Birikim, Elektrokimya Mühendisliği, Enerji Hücreleri/Elektrolizler/Enerji Dönüşümleri, Organik ve Biyo-elektrokimya, Fiziksel ve Analitik Elektrokimya, Elektro Kataliz ve Foto-elektrokimya konularında yayımlanmış rapolara yer veren bir kaynaktır.
2012 yılından günümüze erişim verir.
Chemical Abstracts (CAS), ChemPort, Dialog, INSPEC, ISI Science Citatiın Index ve SPIN Web gibi otorite indekslerde listelenmektedir

 ECS Solid-State Letters
Katıhal Bilimi ve Teknolojisi konu alanında yayımlanan hakemli bir dergidir.
Karbon Nanoyapılar ve Cihazlar, Yalıtkan Bilim ve Yalıtkan Malzemeler, Elektronik Materyaller ve Süreçleri, Elektronik/Fotonik Cihazlar ve Sistemler, Işıma, Fiziksel Alıcılar gibi konu alanlarını ele alır.
2012 yılından günümüze erişim imkanı sunmaktadır.
Chemical Abstracts (CAS), ChemPort, Dialog, INSPEC, ISI Science Citatiın Index ve SPIN Web gibi otorite indekslerde listelenmektedir

 ECS Electrochemical and Solid-State Letters
1998 yılından günümüze erişim imkanı
Piller ve Enerji Depolama, Enerji Hücreleri ve Enerji Dönüşümleri, Korozyon/Edilgenleştirme/Anodik Zarlar, Elektrokimyasal/Elektriksiz Birikim ve Aşınma, Elektrokimyasal Sentezleme ve Mühendislik, Fiziksel ve Analitik Elektrokimya, Yalıtkan Bilimi ve Mühendisliği, Yarı iletken materyaller/cihazlar ve süreçleri, Alıcılar/Vericiler, Nanoyapılar, Karbon Nanotüpler ve Fulerinler ile Disiplinlerarası konuları kapsamaktadır.

 ECS Transactions
ECS’nin dünya çapında düzenlediği toplantılara ilişkin 500’den fazla tutanağa 2005 yılından günüze erişim sunar.

 ECS Meeting Abstracts
ECS tarafından ve ECS sposorluğunda düzenlenen uluslararası toplantılarda sunulan teknik yayınlara ilişkin özetlere (abstrakt) 2002 yılından günümüze erişim imkanı sunmaktadır.

Emerald

Erişim Adresi : http://www.emeraldinsight.com

Kullanım Kılavuzu :

İÇERİK
Tam metinmakaleler: Emerald yönetim alanında önemli ve kapsamlı 150 dergi yayımlar.
Makaleeleştirileri (review): Bağımsız hazırlanmış, önemli 300 işletme ve iktisatdergilerinde yer alan makalelerin incelemeleri.

EMERALDMANAGEMENT XTRA KOLEKSiYONLARI
Bukoleksiyonlar, kısa yoldan dokümanlara ulaşmanızı sağlar
Örnek Vaka Calışmaları: 700'den fazla taranabilir vaka çalışmaları.
Literatür Eleştirileri: 500'den fazla önemli yayınlardan seçilmiş literatür eleştirileri.
Röportajlar: Önde gelen iş adamları ve akademisyenle 500'den fazla Röportaj.
KitapEleştirileri: Yaklaşık 1.500 ayrıntılı yönetim kitabı eleştirisi.
DerinlemesineYönetim Makaleleri: 1.000'den fazla Emerald strateji dergilerinden makale.
ÖnemliYönetim Yayınları: Önemli yayınların eleştirileri.

XTRAKAYNAKLAR
EmeraldLibrary Link: Kütüphane hizmetlerini pazarlama konusunda makaleler, düzenli köşe vegörüş yazıları, tartışma ve iletişim bölümü, kütüphanecilikdergilerinde yayın yapma yolları.

The EmeraldLiterati Network: "Nasıl yapılır" rehberleri, yazarlar için pratik bilgiler, "YazarlaBuluşun" altında editör haberleri ve röportajlar, güncel bülten, Ödülbilgileri.

Araştırmacılariçin: Devameden 1.600 araştırma projesi veri tabanı, mali kaynak bulma bilgileri,araştırma konusunda farklı "...Nasıl yapılır..." rehberleri,bağlantılar.

ÖğretimÜyeleri için: Eğitim destek materyalleri, ipuçları, haberler, görüşler.

Öğrencileriçin: Çalışma kaynakları, yönetimin temelleri, öğrenci hayatı ve kariyerbölümü, ManagementFirst makaleleri.

Dekanlar veYöneticiler için: Global tartışma forumu, ortaklık ve işbirliği, kariyergeliştirme bölümü.

Lider veYöneticiler için: Yönetim teori ve uygulamaları alanında son fikirler, araştırmayıuygulamaya dönüştürme konusunda tavsiyeler, önemli kişilerleröportajlar, tartışma forumu.

KonferansMerkezi: Konferans listeleri, konferans uyarıları, web sitelerine bağlantı,"Editörle Buluşma" şansı.

Encylopaedia Britannica

Erişim Adresi : http://search.eb.com/

Britannica Online Academic Edition; sanat,edebiyat, dünya, coğrafya, sağlık,tıp, felsefe, din, spor, eğlence, bilim, matematik, yaşambilimi, toplum ve beşeri bilimler, doğa bilimleri, teknoloji, tarih vb. 120,000 madde halinde düzenlenmiş ansiklopedik bilgiler, dünya atlası, görüntü ve resimler, sözlük ve kavramlar dizisi, bazı dergilerden alınmış 300,000 makale, haber başlıkları ve web kaynakları rehberliği içeren çok yönlü bir genel bilgi kaynağıdır.

Euclid Prime Journals

Erişim Adresi : http://projecteuclid.org/

Cornell University Libraries ve Duke University Press tarafindan olusturulan Euclid Prime Journals, teorik ve uygulamali matematik ve istatistik alanlarindaki etki faktörü yüksek 28 e-dergiyi kapsamaktadir.

Dergi Listesi:
Abstract and Applied Analysis
Advances in Theoretical and Mathematical Physics
African Diaspora Journal of Mathematics
Asian Journal of Mathematics
Banach Journal of Mathematical Analysis
Bulletin of the Belgian Mathematical Society - Simon Stevin
Communications in Mathematical Analysis
Functiones et Approximatio, Commentarii Mathematici
Hokkaido Mathematical Journal
Homology, Homotopy, and Applications
Journal of Applied Mathematics
Journal of Commutative Algebra
Journal of Generalized Lie Theory and Applications
Journal of Integral Equations and Applications
Journal of Physical Mathematics
Journal of Symplectic Geometry
Kodai Mathematical Journal
Kyoto Journal of Mathematics
Missouri Journal of Mathematical Sciences
Nihonkai Mathematical Journal
Notre Dame Journal of Formal Logic
Publicacions Matemàtiques
Real Analysis Exchange
Rocky Mountain Journal of Mathematics
The Review of Modern Logic
Tohoku Mathematical Journal
Tokyo Journal of Mathematics
Tsukuba Journal of Mathematics

Hein Online

Erişim Adresi : http://heinonline.org/HOL/Welcome

Hukuk konulu 650'den fazla dergiyi, ilk sayılarından itibaren indexleyen bir veritabanıdır.

Ulaştığınız makaleleri sayfa sayfa okuyabilir, basılıçıktısını alabilir yada tamamını PDF formatında bilgisayarınızakaydedebilirsiniz.

History Study Center

 

Erişim Adresi : http://www.historystudycentre.co.uk

History Study Center 40,000’den fazla tarihsel olay ile ilgili belge sunan tam metin tarihsel referans kaynağıdır.

History Study Center, 500’den fazla çalışma ünitesi, 20.000’den fazla makale içeren referans çalışma, 3000’den fazla resim ve binlerce görsel materyal ile daha birçok referans kaynak sunmaktadır. Amerikan İç Savaşı, İngiltere Sanayi Devrimi, Atlantik Köle Ticareti gibi bir çok konuda editörler tarafından seçilmiş materyaller bu içerik dahilinde sunulmaktadır.

 

Hospitality & Tourism Complete

 

Erişim Adresi : http://search.epnet.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=hjh

Kullanım Kılavuzları :

500.000'den fazla kaydı kullanıma sunmaktadır
Bibliyografik ve tam metin kayıtlar 1965'li yıllara kadar geriye gidebilmektedir
200'den fazla dergiyi tam metin olarak kullanıma sunmaktadıru

Veri tabanı içerisindeki bazı önemli konu başlıkları şunlardır:
Demografik yapı ve turizm istatistikleri, turistik tüketim analizleri,turizm yatırımları ve bu alandaki gelişmeler / haberler, turizmekonomisi ve planlaması, insan kaynakları, yiyecek ve içecek yönetimive uygulamaları, beslenme ve mutfak yönetimi, otel yönetimi vepratikleri, turizm hukuku, seyehat, seyehat işletmeleri, tanıtım,ulaştırma sistemleri ve hobiler, turizm pazar trendleri, tesisgüvenlikleri, yeni teknolojiler, turizm maliyesi.

Ieeexplore

Erişim Adresi : http://ieeexplore.ieee.org

Kullanım Kılavuzu :

IEEE Xplore veritabanı, elektrik ve elektronik, bilgisayar, bilgi teknolojileri, bioteknoloji, fizik ve ilgili diğer bilimlerdeki yayınları kapsamaktadır.
IEEE Xplore® ile;
Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) ve Institute for Electrical Engineers (IEE) tarafından 1988’den günümüze yayınlanmış bütün süreli yayınlarına (journal, transaction, magazine, letter), IEEE ve IEE tarafından 1988’den günümüze kadar gerçekleştirilmiş bütün konferanslarına ait bildirilere, bütün güncel IEEE Standartlarına, 1950-1988 arasında yayınlanmış IEEE dergileri ve konferans bildirilerinden seçilmiş makalelere, tam metin olarak erişilmektedir.

 

İktisat İşletme Finans

Erişim Adresi : http://www.iif.com.tr/

Erişim Yılları : 1986 - 2014

İktisat, İşletme ve Finans dergisinin 1986 yılından bu yana yayınlanan 280 sayısını içerir.
SSCI, JEL ve ECONLIT gibi alanın önde gelen indeksleri tarafından indekslenen 2000'e yakın makaleye tam metin erişilebilir.

Inspec

 

Erişim Adresi : http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=inh

Inspec, Mühendislik ve Fizik alanındaki önemli bibliyografik kaynaktır. Institute of Engineering & Technology tarafından hazırlanan indeks 5,000'den fazla dergi ve toplamda 13 milyondan fazla bibliyografik kayıt vardır.

Inspec, farklı konularda bir çok abstract barındırr;

Computer and Control Abstracts
Electrical and Electronics Abstracts
Physics Abstracts
Science Abstracts
Electrical Engineering Abstracts
Electronics Abstracts
Control Theory Abstracts
Information Technology Abstracts
Physics Indexes
Electrical Engineering Indexes
Electronics Indexes
Control Ttheory Indexes
Information Technology Indexes

Institute of Physics (IOP)

Erişim Adresi : http://www.iop.org/EJ/search

Erişim Yılları : 1997 - 2014

(IOP) Institute of Physics'in Fizik, BiomedikalMühendisliği, Malzeme Mühendisliği, Elektrik, Makina ve BilgisayarMühendisliği alanlarındaki 36 dergi ve 7 magazine tam metin erişimolanağı sağlayan Elektronik Dergi Hizmeti, 100.000 den fazla makale ve30 dan çok konu başlığı ile hizmet vermektedir.

Dergilerin 1997 sayılarından itibaren tam metin içeriğine erişmek mümkün olup, 30 yıl geriye dönük özetlere de ulaşılabilir

Journal Citation Reports

Erişim Adresi : http://admin-router.webofknowledge.com/?DestApp=JCR

Web of Science tarafından hazırlanan JCR, akademik dergilerin etki değerlerini (Impact Factor) tarafsız ve sistematik olarak ölçer.

Web of Science tarafından indekslenen ve 3 yıl aralıksız yayın hayatını sürdüren 82 ülkeden 7600’den fazla akademik dergiyi kapsar.

Akademisyenlere, bilimsel çalışmalarını yayınlatmayı düşündükleri dergilerin alanlarındaki etki değerlerini, atıf sayılarını sunarak daha etkin bir kitleye ulaşmalarında yardımcı olur.

JSTOR

Erişim Adresi : http://www.jstor.org

Dergi Listesi : http://www.jstor.org/browse

JSTOR, 1995 yılında bağımsız ve kar amacı gütmeyen bir kuruluşolarak Andrew W. Mellon Vakfı tarafından kurulmuştur. JSTOR projesinintemel amacı, dergilerin eski sayılarını dijital ortama atarakkütüphanelerin karşılaştıkları depolama, saklama, koruma ve erişimproblemlerine çözüm bulmaktır. .

JSTOR,dergilerin güncel sayılarını içermez fakat günümüzden 2-5 yıl öncesinekadarki dergilerin bütün sayılarını kapsar.

Abonesi olduğumuz koleksiyonlar :

 • Arts & Sciences I
 • Arts & Sciences II
 • Arts& Sciences III
 • Arts & Sciences IV
 • Arts & Sciences Complement
 • Business
 • Language & Literature
 • Mathematics & Statistics
 • Music

JSTOR'da dergilerin seçimi dört temel kritere dayanmaktadır: Atıf etki faktörü verileri,Alan ile ilgili uzmanların değerlendirmeleri,Dergiye abone olan kuruluş sayısı, Yayımlanmaya başladığı tarih.

JSTOR'da yer alan dergiler 600dpi bitonal TIFF formatında “richdigital master” olarak arşivlenirken, kullanıcıya belgeyi TIFF, PDF vePost Script gibi değişik formatlarda elde etme seçeneklerisunulmaktadır. Veri tabanı taramaları sırasında doğru tarama sonuçlarıgetirebilmek amacıyla, kullanıcının direkt olarak erişemediği, ancakOCR kullanılarak oluşturulmuş metin tarama imkanı veren bir indekskullanılmaktadır.

Juris Classeur

Erişim Adresi : http://www.lexisnexis.com/fr/droit

Fransız Hukuku

400 cilt ansiklopedi, 32 dergi ve 150 e-kitap barındırır.

 

Kazancı Bilgi Bankası

 

Erişim Adresi : http://www.kazanci.com/urunler.htm

Sistem Gereksinimleri : Java (http://www.java.com/tr adresinden indirip kurabilirsiniz)

4 Bölümden oluşur :

Ana Mevzuat
Tüm T.C.Kanunları,  Kanun Hükmünde Kararnameler, T.C.Tüzükleri, Bakanlar Kurulu Kararıyla çıkmış Yönetmelikler

Mevzuat Bilgi Bankası
Belediye Mevzuatı, Devlet Ve Kamu Kurumları Mevzuatı, Dış TicaretMevzuatı, Güvenlik Kuvvetleri Mevzuatı, İnsan Hakları Mevzuatı, Aihm Kararları,İş Ve Sosyal Güvenlik Mevzuatı, Milli Eğitim Mevzuatı, Ticaret, Finans Ve TakipMevzuatı, Vergi Mevzuatı

İçtihat Bilgi Bankası
Anayasa Mahkemesi Kararları, Yargıtay Kararları, Danıştay Kararları, Uyuşmazlık Mahkemesi Kararları, Sayıştay Kararları

Milli Eğitim Mevzuatı

Kluwer Law Online

 

Erişim Adresi : http://www.kluwerlawonline.com/index.php?area=Journals

Wolters Kluwer tarafından yayınlanan 21 adet hukuk dergisini kapsar.

Dergiler:
Air and Space Law
Arbitration International
ASA Bulletin
Asian International Arbitration Journal
Business Law Review
Common Market Law Review
EC Tax Review
European Business Law Review
European Company Law
European Energy and Environmental Law Review
European Foreign Affairs Review
European Public Law
European Review of Private Law
Global Trade and Customs Journal
International Journal of Comparative Labour Law and Industrial Relations
Intertax
Journal of International Arbitration
Journal of World Trade
Legal Issues of Economic Integration
World Competition
World Trade and Arbitration Materials

Knovel


Erişim Adresi : http://www.knovel.com

Kullanım Kılavuzu :

Knovel, tamamı akademik ve endüstriyel kaynaklardanoluşan; interaktif tablo ve grafiklerle zenginleştirilmiş bir veritabanıdır.

40'tan fazla uluslararası yayıncı kurumun 2000'den fazla online kaynak ve elektronik kitabına tek bir ara yüzden erişim sağlar.

Elektronik kitaplarda var olan grafik ve tabloları interaktif olarak inceleyebilme, kaydedebilme ve istenilen verileri kullanarak yeni sonuçlar elde edebilmek mümkündür.

Veritabanı Konuları : Radar Teknolojisi, Havacılık& Savunma, Makine, Petrol, Kimya, Elektrik - Elektronik, Seramik,İnsaat, Yapı ve Dizayn, Çevre ve Tekstil Mühendislikleri, MalzemeBilimi, Endüstriyel Güvenlik, Gıda Paketleme, Biyoteknoloji ve Ecza,Tıbbi Alet ve Gereçler, Kozmetik, Yer Bilimi, Mühendislik Yönetimi,Kâğıt ve Plastik Sanayisi

Firma referanslarını şöyle sıralar: Fortune dergisitarafından yayınlanmış; dünyanın en büyük ilk 500 şirketi içinden 75'i,dünyanın en iyi 50 üniversitesinin %62'si, Amerika BirleşikDevletlerinin en iyi mühendislik okullarının %80'i ve dünyanın başlıcaüniversiteleri Knovel online teknik veritabanını kullanmaktadır.

Lebib Yalkın

 

Erişim Adresi : http://www.lebibyalkin.com.tr/ankos/anadolu/anadolu.asp

Mevzuat yayıncılığında en eski yayınevlerinden Lebib Yalkın'ın online mevzuat bankasıdır.

Tüm mevzuata veAnayasa Mahkemesi Kararları, Yargıtay Kararları, Danıştay Kararları, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi. Kararlarına MEVBANK ile erişebilirsiniz.

Legal Source

 


Erişim Adresi :
http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=lgs

EBSCO tarafından derlenen Legal Source veritabanı, 870 hakemli hukuk dergisi, 300’den fazla hukuk incelemesi (law review) ve davaları da içeren 2,5 milyon doküman barındırmaktadır.

LexisNexis

Erişim Adresi : http://www.lexisnexis.com/us/lnacademic

LexisNexis; hukuk, isletme, finans, ekonomi ve tıp alanlarında; hukuki, finansal ve tıbbi kaynakları online ortamda kullanıma sunmaktadır.

Avrupa Birliği bilgi kaynaklarına, güncel uluslararası hukuk verilerine, İngilizce ve diğer dillerde yayınlanmış 350 den fazla gazete, 600'den fazla haber bültenine etkin erişim sağlar.

MathSciNet

Erişim Adresi : http://www.ams.org/mathscinet

Bu veri tabanı iki bölümden oluşuyor;  
İlk bölüm olan MathematicalReviews, Matemetikle ilgili eleştirilerin tam metinlerine erişim olanağısağlıyor.

İkinci bölüm Current Mathematical Publications ise,  Güncel matematikyayınları kısmı henüz yayınlanmamış veya çok yakında çıkacak olanyayınlarla ilgili bibliyografik verilere ait bir konu indeksidir.Burada listelenen yayınlar daha sonra matematik eleştirilerine giriyor. 

Matematikle ilgili yayınlar günlük olarak, eleştiriler aylık olarakgüncelleştiriliyor. Orijinal çalışmaları elde etmek için çevrim içidergi makalelerine, elektronik dergilerin kendi web sayfalarına,Amerikan Matematik Derneği'nin kitap satış merkezine bağlantıları da mevcut.

Music Online

Erişim Adresi : http://music.alexanderstreet.com/

Alexander Street Press tarafından yayınlanan Music Online veritabanı 2 bölümden oluşmaktadır:
Ses kayıtlarının bulunduğu LISTENING ile nota ve referans kaynaklarını içeren REFERENCE

Music Online: Listening
Yüksek ses kalitesinde kayıt edilmiş 900.000’in üzerinde müzik parçasına ve 45.000’in üzerinde özgün ses kaydına erişim sağlamaktadır.
Müzik eserlerini kullanılan enstrümana, besteciye, icra eden kişi/gruba göre sıralama, arama yapma ve mobil cihazlardan erişim imkanı sağlayan veritabanı koleksiyonunu her ay düzenli olarak güncellenmektedir.
Music Online Listening içerisindeki müzik koleksiyonları ve doğrudan erişim linkleri :

American Song: http://amso.alexanderstreet.com
Classical Music Library: http://clmu.alexanderstreet.com
Contemporary World Music: http://womu.alexanderstreet.com
Jazz Music Library: http://jazz.alexanderstreet.com
Smithsonian Global Sound: http://glmu.alexanderstreet.com

Music Online: Reference
Müzik eğitim ve araştırmaları için zengin bir kaynak olan Reference bölümü 400.000 nota ve 100.000 sayfa danışma kaynağından oluşmaktadır.
Music Online Reference içerisindeki nota ve danışma kaynakları ve erişim linkleri :

African American Music Reference: http://aamr.alexanderstreet.com
Classical Music Reference Library: http://bakr.alexanderstreet.com
The Garland Encyclopedia of World Music Online: http://glnd.alexanderstreet.com
Classical Scores Library: http://shmu.alexanderstreet.com

OECD iLibrary

Erişim Adresi : http://www.oecd-ilibrary.org
Kullanım Kılavuzu :

Türkiye'nin de aralarında kurucu üye olarak bulunduğu OECD, 1947 yılında kurulmuş olan hükümetler arası forum niteliğindeki bir organizasyondur. 130 ülkede faaliyet göstermektedir. 30 kurucu üyeden oluşmaktadır. Pazar ekonomisi ve demokratik yönetim temelli yaklaşımlarını uluslar arası platforma taşımışlardır. 100'ün üzerinde ülkeden sivil toplum kuruluşları ile aktif ilişkilere sahiptir. OECD hizmetleri sonucunda oluşan bilgi materyalleri şunlardır;

İstatistikler: 1963 yılından günümüze küresel kapsama sahip olan istatistik veritabanıdır. Sadece finans perspektifli değildir. Makro ve mikro iktisadin bütün alanlarını kapsamaktadır. Bütün istatistikler 1963'ten günümüze çevrimiçi ortamda mevcuttur.

Dergiler: OECD tarafından yayınlanan 32 sureli yayın 1997'den günümüze çevrimiçi ortamda mevcuttur.

Kitaplar: 1997 yılından bu yana yayınlanmış 5.000'i aşkın sayıda kitap çevrimiçi ortamda mevcuttur. Çevrimiçi ortamdaki kitapların kullanım koşullarında sınırlama yoktur.

Toplantı Bildirileri: OECD, kuruluşundan bu yana bütün üye ülkelerde ve ilgili diğer ülkelerde hükümet ve sivil toplum kuruluşları ile ortak toplantılar düzenlemektedir. Düzenlenen bu toplantılarda sunulan bildiriler önemli bilgi materyali çıktılarıdır. 1997 yılından bu yana yayınlanan toplantı bildirilere çevrimiçi ortamda erişilmektedir.

Referans Kaynakları: "At a Glance" ve "Reference" başlıkları altında sunulan OECD referans kaynakları iktisadi ve sosyal bilimlere yönelik araştırmacıların sıkça başvurdukları genelde makro göstergelerin işlendiği referans kaynaklardır. 1997 yılından bu yana yayınlanan referans kaynaklarına çevrimiçi ortamda erişilmektedir.

Online Sheet Music

 

Erişim Adresi : http://site.ebrary.com/lib/anadolu1

Sistem Gereksinimi : Ebrary Reader ( Açılış sayfasından yükleyebilirsiniz)

Kullanım Kılavuzu :

Ebrary’nin Sheet Music veritabanı; Bach, Mozart, Schubert veTchaikovski gibi dünyaca ünlü bestecilerin eserlerinin notalarınınyanısıra, Irving Berlin, Stephen Foster, Jerome Kern ve John PhilipSousa gibi ünlü bestecilerin, 1850 – 1920 yılları arasında basılmışorijinal eserlerinin notalarını da içermektedir.

Ebrary’nin Online Sheet Music veritabanı; bandolar, orkestralar,enstrümancılar ve vokalistlerin faydalanabilecekleri, 9000’in üzerindeklasik müzik eserinin notalarını kapsamaktadır. Online Sheet Musicveritabanı içinde notalarını bulabileceğiniz eserler, dünyaca ünlübestecilere aittir.

Online Sheet Music veritabanının içindeki eserlerden bazıları:

• Bach (Bütün Kilise Kantatları ve Org için Bestelenmiş Eserleri)
• Beethoven (Solo Piyano için Bestelenmiş Bütün Eserleri, Bütün YaylıSazlar Kuartetleri, Orkestralar için Bestelenmiş Önemli Eserleri)
• Brahms (Solo Piyano için Bestelenmiş Bütün Eserleri, Bütün YaylıSazlar Kuartetleri, Orkestralar için Bestelenmiş Önemli Eserleri)
• Chopin (Solo Piyano için Bestelenmiş Bütün Eserleri)
• Haydn (Bütün Org Sonatları, Yaylı Kuartetleri)
• Mozart (Solo Piyano için Bestelenmiş Bütün Eserleri, Orkestralar içinBestelenmiş Önemli Eserleri, Yaylı Saz Kuartetleri ve Kentetleri)
• Scarlatti (Bütün Org Sonatları)
• Schubert (Solo Piyano için Bestelenmiş Bütün Eserleri)
• Tchaikovsky (Orkestralar için Bestelenmiş Önemli Eserleri)
• Puccini, Verdi, Wagner (Bütün Vokal Opera Eserleri)

Oxford Journals

Erişim Adresi : http://www.oxfordjournals.org

Erişim Yılları : 1996 - 2014

Oxford University Press tarafındanyayımlanan 172 dergiye tam metin erişim sağlar.

Dergilerin konu başlıkları:
Sanat, beşeri bilimler, biyokimya,moleküler, biyoloji, çevrebilim, iletişim, bilgisayar, mühendislik,genetik, ekonomi, işletme, sağlık, tarih, dil, edebiyat, hukuk,matematik, istatistik, tıp, müzik, felsefe, siyaset bilim, din,psikoloji, sosyoloji.

Periodicals Archive Online

Erişim Adresi : http://pao.chadwyck.co.uk

Kulanım Kılavuzu :

Bu veritabanı 1770-1995 yılları arasında “Sosyal ve Beşeri Bilimler” konularında yayınlara erişim veren ve arşiv niteliği taşıyan bir veritabanıdır.

Veritabanının kapsamı 1770 yıllarına kadar gitmekte olup tam metin (full-text) bilgileri 1995’e kadar olan süreyi kapsamaktadır.
PAO 1770 yılından başlamak sureti ile, 554 derginin 3.5 milyondan fazla makalesine “tam metin” erişim sağlar.
Sınırsız kapsam; PAO, 37 değişik konu alanındaki önemli araştırma kaynaklarına ait değerli bilgi kaynakları sunar.
PAO içindeki bütün dergilerin kapsamı, birinci sayıdan başlamaktadır.

Veritabanının içerdiği konu başlıkları şunlardır: Antik Medeniyetler, Antropoloji, Arkeoloji, Bölge Araştırmaları (Afrika, Asya, Avusturalya, Avrupa, Orta Doğu) Coğrafya, Dilbilim / Filoloji, Din / Teoloji, Edebiyat, Ekonomi, Eğitim, Felsefe, Folklor, Gösteri Sanatları, Güzel Sanatlar, Hukuk, İş Yönetimi, Kadın Araştırmaları, Kamu Yönetimi, Kütüphanecilik / Bilgi Bilimleri, Mimari, Müzik, Politik Bilimler, Psikoloji, Siyahi Araştırmalar, Sosyal Bilimler (Genel), Sosyal Meseleler, Sosyoloji, Sosyal ve Beşeri Bilimler (Genel), Tarım, Tarih (Genel), Tarih (Amerika Kıtası), Uygulamalı Sanatlar, Yahudi Araştırmaları.

PAO’nun içindeki dergilerden bazıları şunlardır: American Journal of Psychology, Anthropological Quarterly, Cambridge Quarterly, Cinema Journal, Columbia Journalism Review, Feminist Studies, French Historical Suudies, German Quarterly, Hispanic Review, History of Science, Hudson Review, Human Biology, Italica, Journal of Historical Geography, Journal of Popular Culture, Latin American Research Review, Middle East Journal, Music Journal, New England Review, Novum Testamentum, Philosophy Today, Policy Studies Journal Renascence, Review of Black Political Economy, Revista de filalogia espanol, Studies in Short Fiction, Toung pao, World Literature Today.

Press Reader

Erişim Adresi : http://www.pressreader.com/

92 ülkeden, 48 farklı dilde, 1800'den fazla günlük gazeteye tam sayfa, orjinal gazete baskısıyla, basıldığı gun ulaşabileceğiniz guncel gazete koleksiyonudur

Gazeteler basıma çıkar çıkmaz Press Reader'da görüntülenmektedir. Bu sayede günlük gazetelere anında erişim imkanı sunar. 90 günlük arşivi sayesinde okuyucular istediği bir konunun son 90 günlük gelişimini araştırıp inceleyebilirler.
Smart Navigation sayesinde ilgilendiğiniz haber için RSS FEED düzenleyebilir, makaleyi paylaşabilir hatta uluslarası sosyal ağ sitelerinde fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.
Librarians Picks aracı sayesinde en çok okunan gazeteleri seçip arayüzünüze ekleyebilirsiniz.

Project MUSE

Erişim Adresi : http://muse.jhu.edu/

60 üniversite ve çeşitli toplum kuruluşlarının sanat, sosyal ve beşeri bilimler konu alanlarındaki dergilerinin elektronik koleksiyonundan oluşan Project MUSE 544 e-dergiyi barındırı.

 

ProQuest Dissertations and Theses Global

Erişim Adresi : http://search.proquest.com/pqdtglobal?accountid=7181

Kullanım Kılavuzu :

Mühendislik, Tıp Bilimleri, Fizik, Psikoloji, Eğitim, Edebiyat,Felsefe, Sosyal Bilimler, İletişim ve Sanat konularına kadar tümakademik alanlardaki doktora ve master tezlerini kapsamaktadır.

• 1997 yılından itibaren yayınlanmış yaklaşık 1,5 milyon doktora ve mastır tezlerine Tam Metin (Full Text) ve PDF formatında erişim imkanı sağlar.
•1743'ten günümüze WEB üzerinden 3 milyonun üzerinde doktora ve mastır tezini kapsar.
• Her yıl 1000’den fazla seçkin akademik kuruma ait yaklaşık 70.000 yeni tez ProQuest Dissertations and Theses Global'a eklenmektedir.

Royal Society of Chemistry

Erişim Adresi : http://www.rsc.org/Publishing/Journals/Index.asp
Erişim Yılları: 1841 - 2014

RSC dergileri kimya ile ilgili tüm alanları içerir: analitik kimya, biyomoleküler kimya, biyometal, biyoteknoloji, katalizörler, kimyasal biyoloji, kristal mühendisliği, çevre bilimi,
yeşil kimya, inorganik kimya, malzeme bilimi, medikal bilimleri, nano bilimi, doğal ürünler, organik kimya, fotokimyasal bilimler, fotobiyolojik bilimler, fiziko-kimya, polimer bilimler, yumuşak malzemeler, ve sistemler biyolojisi.
ISI verilerine göre RSC dergilerinin ortalam etki faktörü 4,7'dir.

Sage

Erişim Adresi : http://online.sagepub.com

Erişim Yılları : 1999 - 2014

SAGE Publication tam metin dergi koleksiyonunu:
i
letişim,eğitim, yönetim ve organizasyon, malzeme bilimi, kriminoloji,hemşirelik ve sağlık bilimleri, siyaset, politika, psikoloji, sosyolojive kentsel araştırmalar ve şehir planlama gibi konularda
446 adettam metin dergiye erişim olanağı sunuyor.

Science Direct

Erişim Adresi : http://www.sciencedirect.com

Kullanım Kılavuzu :

Ağırlıklı olarak fen bilimleri alanındaki 1.700 dergiye 1995yılından günümüze kadar tam metin erişim imkanı verirken, öncekiyıllara da bibliyografik erişim sağlar.

Elsevier ScienceDriect 2003 yılında Academic Press/Ideal ilebirleşmiştir. Academic Press/Ideal tarafından yayınlanan dergilere debu veritabanı altından erişilmektedir.

Ayrıca ScienceDirect, web üzerinde güvenilir bilimsel siteleritarayan Scirus isimli yeni bir web tarama hizmetini de kullanıma sunar.

Science Online

Erişim Adresi : http://www.sciencemag.org/

Erişim Yılları : 1997 - 2014

The American Association For The Advancement of Science (AAAS) tarafından yayınlanan Science dünyanın en prestijli bilim dergilerindendir. 1997 yılından sonraki sayılarına erişilebilir.

SciFinder

Erişim Adresi : https://scifinder.cas.org

Tanıtım Filmi:

SciFinder, basılı versiyonu olan Chemical Abstracts'la beraber toplam 5 CAS veritabanı ve Medline veritabanıyla; kimya, yaşam bilimleri, biyokimya, biyoloji, farmakoloji, tıp ve ilgili disiplinlere ait dergi, konferans, sempozyum, patent, kitap ve doktora tezlerini içermekte ve 1907'den günümüze kadar olan literatürü kapsamaktadır.

10500'den fazla güncel dergi ve 59 patent birimine ait patent bilgilerini içerir. 50 milyondan fazla organik ve inorganik madde bilgisi ile dünyada en geniş bilgi içeren veri tabanıdır. İçerik indeksleri, bilim adamları tarafından oluşturulmuştur.
Tamamen web tabanlı olup herhangi bir program yüklemenize gerek yoktur

18 milyondan fazla kimyasal reaksiyonu bünyesinde bulundurup, bunları tarama olanağı sağlamaktadır. Ayrıca 24'er milyon proton ve Karbon NMR spectra arşiviyle bu alandaki en büyük koleksiyona sahiptir.

SciFinder Kullanıcı Hesabı Oluşturulması :

SciFinder veritabanından yrarlanmak isteyen kullanıcılarımız ilk olarak bir hesap oluşturmalılar.
Herhangi bir sorun yaşanmaması için kayıttan önce aşağıdaki açıklama ve yönlendirmeleri takip etmeniz önerilir.
Erişim : Kayıt sayfasına üniversite IP'lerinden ulaşmalısınız.
Kayıt sayfası : https://scifinder.cas.org/registration/index.html?corpKey=156A3F32X86F35055X3CA6BE9F4B6E5E216B
e-mail adresi : @anadolu.edu.tr uzantılı olmalı
Kullanıcı adı : 5-15 karakterli, sadece harflerden oluşabilir ya da harf sayı kombinasyonu yapılabilir. Kullanıcı adı ve şifre aynı olamaz, en azından şifrenin 2 karakteri kullanıcı adından farklı olmalı.
Şifre : 7-15 karakterli ve aşağıdaki 4 maddeden en az üçüne uygun olan kombinasyondan oluşmalıdır.
1-) Harf 2-) Sayı 3-) Büyük-küçük harf kombinasyonu 4-) alfa numerik olmayan karakter, örneğin; *,#,@,%,& *
Örnek şifreler : 26Anadolu
. . . Sinan&Akyazi . . . zafer23#

Form tamamlanıp gönderildiğinde, kayıt sırasında kullanılan @anadolu.edu.tr uzantılı adrese onay linki gönderilir, bu link (en geç 48 saat içerisinde) tıklandığında hesap yaratılmış olur.

Kayıt işlemleri yada erişim ile ilgili bir sorun yaşarsanız kütüphane sistem sorumlusu ile (arify@anadolu.edu.tr Dahili Telefon: 1737) temas kurunuz.

Scopus

Erişim Adresi : http://www.scopus.com

Kullanım Kılavuzu (ingilizce) :

SCOPUS,bir atıf veritabanıdır. Bilimsel araştırmaların etkin ve verimli bir şekilde takip edilmesini hedeflenmektedir. Scopus , bibliyometrik araçlarla birlikte araştırmayı izlemeye, analiz etmeye ve görselleştirmeye yarayan bir atıf veri tabanıdır.
Scopus sayesinde araştırmacılar, öğrenciler ve bilgi uzmanları;

 • İlgili bilimsel bilgi hakkında yalnızca hakemli yayınlar arasında araştırma yapabilirler,
 • Eğer kütüphaneleri aracılığıyla tam metinli kaynaklara erişimleri varsa Scopus içerisinden buldukları kayıtların tam metinlerine bağlantı kurabilirler,
 • Araştırmacıların değerlendirilmesi ve bilimsel araştırmaların sorguları için atıf analizi gerçekleştirebilirler,
 • Araştırmacıların kurumlarını ve bilimsel kayıtlarını takip edebilirler,
 • Kurumların bilimsel çıktılarını ve bilimsel eğilimlerini gözlemleyebilirler,
 • Dergi Analizi Aracı sayesinde hangi bilimsel dergide yayın yapacaklarını SNIP ve SJR metriklerini kullanarak belirleyebilirler.

Scopus icerigi:

 • Özetler, ayrıntılı web sayfaları ve patent bilgisi olmak üzere 49 milyon kayıt
 • 5,000 ayrı yayıncıdan sağlanan 20.500’un üzerinde hakemli dergi ve bilimsel yayın
 • 5.3 milyon konferans bildirisi
 • 340 kitap serisi
 • Medline’in %100’unu kapsamaktadır.
 • ScienceDirect,Reaxys, Engineering Village, Embase, Quosa ve diğer tüm Elsevier kaynaklarıyla uyumlu ve entegre bir şekilde çalışmaktadır.

SIAM

Erişim Adresi : http://www.siam.org/

Erişim Yılları : 1997 - 2014

The Society for Industrial and Applied Mathematics dernegi tarafından yayınlanan, uygulamalı matematik alanında yayın yapan 15 dergiye tam metin erişim sağlar.

SocINDEX with Full Text

Erişim Adresi : http://search.epnet.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=sih

Kullanım Kılavuzları :

Dünyanın ilk ve tek tam metin sosyolojiveritabanı Olan SocINDEX with Full Text'in içeriği şöyledir :

 • 1.660.000'den fazla bibliyografik kayıt
 • 750 çekirdek sosyoloji dergisinin 1895'den günümüze konu özetleri
 • İndekslenen toplam dergi sayısı 3000
 • 19.300'den fazla başlıktan oluşan sosyoloji terimleri sözlüğü
 • 600'e yakın sosyoloji dergisi tam metin
 • En çok atıf alan 39 dergiden 24'ü cilt 1 sayı 1'den tam metin
 • 600'den fazla tam metin sosyoloji kitabı
 • Her yıl 60.000'den fazla yeni kayıt
 • En çok atıf alan 10.000 yazarın detaylı yazar profilleri
 • Criminal Justice Abstracts, Social Services Abstracts tüm kayıtları
 • JSTOR Sosyoloji Koleksiyonu
 • American Sociological Association tam metin konferans bildirileri
 • American Society of Criminology tam metin konferans bildirileri

SportDiscus

 

Erişim Adresi : http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=s3h

Spor ve spor hekimliği, egzersiz, antrenörlük, beslenme, tedavi, kinesiyoloji, biyomekanik konularında yayın yapan 550 dergiye Tam Metin erişim sağlar.

SpringerLink

Erişim Adresi : http://link.springer.com

Erişim Yılları : 1997 - 2014

Kullanım Kılavuzu :

Springer Link veritabanı, Springer Yayınevi'ne ait 1396 adet süreli yayına, ayrıca kitapserilerinden de " lecture notes in mathematics''e tam metin erişim olanağı sağlamaktadır.

İçerdiği başlıca alanlar; Matematik, Bilgisayar Bilimleri, Mühendislik,Fizik ve Astronomi, Kimya ve Materyal Bilimleri, Yer ve ÇevreBilimleri, Biyotıp ve Yaşam Bilimleri, Tıp, İşletme ve Ekonomi,İnsanlık, Sosyal Bilimler ve Hukuk, Davranış Bilimleridir.

Swisslex

Erişim Adresi : http://www.swisslex.ch

İsviçre Hukuku

Taylor & Francis


Erişim Adresi : www.tandfonline.com

Erişim Yılları : 1997 - 2014

Taylor & Francis yayınevi tarafından yayınlanan toplam 1039 dergiyi kapsar.

Bu dergilerin 552 adeti Sosyal ve Beşeri Bilimler; 487 adeti ise Fen Bilimleri, Teknoloji ve Tıp alanında yayın yapmaktadır.

TSE Standartları

 

Türk standartları Enstitüsü tarafından hazırlanan standartlar.
TSE web servisinin özelliği gereği standartlara doğrudan erişelemiyor.
İlgilendiğiniz standartları Danışma Bölümü'nden Uzm. Aysen Kavak ile 1733 nolu telefondan görüşerek temin edebilirsiniz.

Ulrich's Periodicals Directory

Erişim Adresi : http://www.ulrichsweb.com

300.000'den fazla süreli yayının, yayımcısı, iletişim adresi, hangi diznler tarafından indexlendiği, editörleri, web adresleri, abonelik ücreti, eski isimleri vb. ayrıntılı bilgilerini sunar.

Web Of Science

Erişim Adresi : http://apps.webofknowledge.com

Kullanım Kılavuzu :

EndNote Kılavuzu :

1980 yılından günümüze, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ile Sanat ve Beşeri Bilimler alanında yayın yapan bilimsel dergilerde yayınlanan makaleleri ve bu makalelerin atıflarını indexler.

Üç veritabanından oluşur :
Science Citation Index Expanded (SCI-Expanded)
Social Science Citation Index (SSCI)
Arts & Humanities Citation Index (AHCI)

Wiley Interscience Journals

Erişim Adresi : http://www3.interscience.wiley.com

Erişim Yılları : 1998 - 2014

Kullanım Kılavuzu :

Wiley firmasının yayımladığı, İşletme, Kimya, Bilgisayar, Çevre, Eğitim, Mühendislik, Hukuk, Matematik, İstatistik, Fizik, Tıp, Astronomi, Psikoloji, Sosyal Bilimler konularını içeren, 468 adet derginin 1998 yılından itibaren tam metin erişim sağlar.

Worldbank e-Library

Erişim Adresi : http://www.worldbank.org/newelibrary

Dünya Bankası’nın yayınladığı tam metin kitap, rapor ve diğer dökümanları içeren bir elektronik portaldır. World Bank tarafından geçmişten günümüze kadar yayınlanmış olan 4.500'den fazla kaynak içerir.

Gelişim konularında yürütülen çalışmalarda kaydedilen ilerlemeleri ve verileri içeren belgeler, veri akışını hızlandırmak ve fikir alışverişini cesaretlendirmek amacıyla yayınlanır yayınlanmaz veri tabanına eklenir.

e-Library’nin içerdiği konular :

•  Tarım ve Kırsal Gelişim
•  Bankacılık, Finans ve Yatırım
•  Hammadde,Fiyatlandırma ve Ticaret
•  Güncel Haberler
•  Data Yayınları
•  Gelişim Ekonomileri
•  Ekonomi (genel)
•  Eğitim ve Staj
•  Enerji, Endüstri ve Madencilik
•  Çevre ve Çevre Kirliliğini Önleme
•  Globalleşme
•  Sağlık,Beslenme ve Nüfus
•  Altyapı, Ulaşım ve Kırsal Gelişme
•  İşçilik ve Gelir
•  Yasal ve Adli Konular
•  Yoksulluk
•  Özel Sektör
•  Kamu Politikası
•  Sosyal ve Kültürel Konular
•  Teknoloji ve Telekominikasyon
•  Su Kaynakları ve Sterilizasyon
•  Dünya bankası

xPharm

Erişim Adresi : http://www.sciencedirect.com/science/referenceworks/9780080552323

Farmakoloji hakkında kritik, güncel ve kapsamlı bilgi içeren referans, tam metin veritabanıdır.
xPharm moleküler amaçları, aracıları, ilgili düzensizlikleri ve onların etkileşimlerini yöneten prensipleri kapsayan; tümüyle etkileşimli bir veritabanı olarak kullanılır.