Deneme Erişimine Açılmış Veritabanları

 
https://bc.vitalsource.com/tenants/anadolu_university/libraries Kasım 2017 - 31 Aralık 2017

Pearson Eğitim Çözümleri, dünyanın en geniş kapsamlı e-book platformu olan VitalSource ile birlikte elektronik kitaplarını ilk defa Türkiye'de erişime sunmuştur. Platform üzerinden Pearson’ın Türkiye’de ve Türkiye’de bulunmayan, yurtdışında satılan kitaplarına erişilebilir.

Kitap Listesi:

Kullanım Kılavuzu:

 
http://www.intihal.net 07 Kasım 2017 - 07 Aralık 2017

İntihal.net, çoğaltma, kopyalama, değiştirerek kopyalama, mozaik ve kendini intihal etme gibi intihal yöntemlerini tespit etmek için özelleştirilmiş internet tabanlı bir intihal tespit ve raporlama yazılımıdır. Türkiye'de yayın yapan dergilerin %90'ından fazlasını ve on binlerce basılı kitabı kapsayan intihal.net manipüle edilemeyen sonuç ekranı ve sonuç çıktısını karekod ile doğrulama kolaylığı da sunmakta.

İntihal.net'ten faydalanırken şu yolu izlemelisiniz:

 • @anadolu.edu.tr uzantılı e-mail adresinizi kullanarak üyelik formunu doldurun
 • Başvurunuz yönetici tarafından onaylandıktan sonra hesabınızın aktif hale geldiği e-mail yoluyla size bildirilecek
 • Hesabınıza giriş yaptıktan sonra "Doküman Yükle" sayfasına gidin
 • Bilgisayarınızda, drobbox ya da google drive üzerindeki PDF, PPT, HTML, METİN formatındaki dosyalarınızı yükleyebilirsiniz
 • Dosyanızı bulut üzerindeki intihal.net veritabanına ulaştırmak için "Gönder" linkine tıklayın
 • Değerlendirme süreci birkaç dakika sürebilir, ekran da "İşleniyor" uyarısını göreceksiniz
 • İşlem tamamlandığında çalışmanızın özgünlük oranını içeren detaylı ya da özet rapora ulaşabileceksiniz
 
www.turcademy.com Ekim 2017 - 30 Kasım 2017

Turcademy, Türkiye’de akademik yayınları tek bir portal altında toplayarak bu yayınların dijital olarak akademisyenlere, araştırmacılara ve öğrencilere kolay bir şekilde ulaştırmak amacıyla geliştirilmiş e-kitap platformudur.
Platformda kitapları bulunan yayınevleri : Anı Yayıncılık Gazi Kitabevi Palme Yayınevi Pegem Akademi Seçkin Yayıncılık

 

 
https://royalsociety.org/journals/ 30 Ekim 2017 - 30 Kasım 2017

1660 yılında kurulan The Royal Society http://royalsociety.org/ İngiltere ve İngiliz Uluslar Topluluğu’nun ulusal bilim akademisidir. Ulusal ve uluslararası bilim politikalarında önemli bir rol oynayan The Royal Society; bilimde mükemmeliyete adanmış bir dernektir.
Veritabanı içerisindeki 10 dergiye ilk sayılarından itibaren erişim mümkündür.

Biology Letters
Journal of the Royal Society Interface
Proceedings of the Royal Society A: Mathematical, Physicaland Engineering Sciences
Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences
Philosophical Transactions of the Royal Society A: Mathematical, Physical and Engineering
Sciences
Philosophical Transactions of the Royal Society B: Biological Sciences
Notes & Records of the Royal Society
Interface Focus
Open Biology (açık erişim)
Royal Society Open Science (açık erişim)

 

 
http://www.emis.com/ Ekim 2017 - 15 Kasım 2017

İçeriklere ulaşmak icin http://www.emis.com/ adresine giderek ekrarnın sağ üst köşesindeki “CLIENT LOGIN” sekmesine tıklamanız yeterli olacaktır.

EMIS; BMI, S&P, Dun&Bradstreet, The Economist Intelligence Unit (EIU), Enerdata, Euromonitor, FT, MarketWatch, Market Line, EIU, Petroleum Economist, Oil Voice, 4Cast ve Oxford Economics gibi otoritelere ait verileri tek bir platformda bir araya getirmekte, kullanıcıların araştırrma ve çalışmalarında kullanabilecekleri kapsamlı bir bilgi havuzu oluşturmaktadır.

 • Şirket bazında, 1,4 milyon şirket bilgisi, şirket mali tablosu (bilanço, gelir tablosu, oranlar), yıllık raporlar, faaliyet raporları, çok kaynaklı haberler, borsa haraketleri, diğer şirketlerle kıyaslamalar, şirket duyuruları
 • Sektör bazında, 130’dan fazla sektöre ait sektör genel görünümü, sektör raporları ve analizleri, sektör istatistikleri, sektör mali tabloları, sektör pazar payları, haberler, sektördeki şirket bilgileri, sektör kıyaslamaları
 • Makroekonomik verilerde, ülke verileri, ülke karşılaştırmaları, ülke risk raporları, dönemsel raporlar ve haberler, konsensus tahminleri, ülke tahmin bakışları ve ülke kıyaslamaları
 • Deal Watch; (M&A-ECM Deals), yıllık 100,00’den fazla şirket alım-satım ve birleşmeleri, haberler, tahmini veriler ve olmuş anlaşmaların finansal verileri
 • Haber, başta Türkiye ve dünyanin farklı coğrafyalarında yayın yapan saygın kuruluşlardan ekonomi, şirket, sektör, borsa, siyasi ve uluslararası haberler


 
http://www.mitpressjournals.org

 Ekim 2017 - 30 Kasım 2017

TOTAL MATERIA 250,000'den fazla alaşım hakkındaki 7,000,000 'un üzerinde özellik  kaydı ile dünya genelindeki en geniş metal özellikleri veritabanı ve bilgi kaynağıdır.
TOTAL MATERIA kimyasal bileşim, mekanik ve fiziksel özellikler, yüksek ve düşük sıcaklıklardaki metal özellikleri, ısıl işlem veri ve diyagramları, metal yorgunluk bilgileri ve çok daha fazlası hakkında hızlı ve güvenilir bilgi sağlamaktadır.
Aşağıda ana modüllerimiz hakkında kısa bilgiler bulabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için broşür.

Total Metals modülü, sahip olduğu güçlü ve üstün arama motoru ile tüm dünyada metal özellikleri, çapraz-referans ve bilgileri, 67 Standart Geliştirme Kuruluşu (SDO) ile entegre ederek, yüzlerce üreticiye kapsamlı bir veri tabanı kaynağı sağlamaktadır:

Extended Range dataları gerilme-gerinim eğrileri, şekillendirilebilirlik diyagramları, yorulma değerleri ve daha fazlasını içeren, gelişmiş yapısal ve ısıl hesaplamalar ve analizler için, benzersiz bir malzeme özellikleri kaynağı sağlamaktadır:

SmartComp, Total Materia'nın ek modülü, diğer analitik kaynaklar ve spektrometrelerden elde ettiği kimyasal bileşimler sayesinde, oldukça üstün bir metal tanımlaması sunmaktadır:

PolyPLUS, binlerce plastik, seramik ve kompozit malzemeler için; standart malzemeler ve gelişmiş özelliklerin verilerini içeren, metal olmayan malzeme özellikleri veri tabanıdır:

DataPLUS, binlerce metalik ve metal olmayan malzeme için korozyon bilgisi, malzeme boyutları, toleransları ve kaplama bilgisi içermektedir.


 
www.degruyter.com/db/bdt Kasım 2017 - 31 Aralık 2017

BUILDING TYPES ONLINE mimari açıdan farklı yapı çeşitlerini inceleyen bir veritabanıdır. Müzeler, okullar, ofis ve işyerleri, kütüphaneler, endüstriyel amaçlı kullanılan binalar gibi farklı yapı tiplerinin iç ve dıştan fotoğrafları ve teknik çizimleri, bilgisayar grafikleriyle desteklenmiş olup ayrıca her yapının özellikleriyle ilgili konu bazlı tezler ve makale/ araştırma yazılarına linkler mevcuttur. Veritabanı toplamda 850’den fazla araştırma çalışması, 120’den fazla tematik/konu bazlı makale, 1800 resim ve 3500 plan içermektedir. Veritabanının ilk güncellemesi 2017 yılında olacak olup sporla ilgili yapılar, sağlık hizmetleriyle ilgili yapılar ve konut yapılarla ilgili eklemeler yapılacaktır. Detaylı arama butonuyla yapı tipi, yapı maddesi, yapı yüksekliği, yapım yılı ve ülke gibi pek çok mimari özelliğe göre arama yapılabilmektedir.

Tanıtım Videosu:

NANO Online  
www.degruyter.com/db/nano Ekim 2017 - 30 Kasım 2017

Nano teknolojiyle bağlantılı tüm alanlardaki - fizik, kimya, mühendislik, tip gibi - araştırma sonuçlarına hisli bir şekilde ulaşmanızı sağlayan bir üründür. Veritabanındaki bilgi ve içerik De Gruyter tarafından Nano teknoloji alanında yayımlanmış dergi makalelerinden ve kitaplardan gelmekte olup ayrıca diğer yayınevleri tarafından basılan dergilerde yayımlanan makalelerden alınan bilgilerle de desteklenmiş ve zenginleştirilmiştir. Veritabanı oluşturulurken Amerika’daki MIT, Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü ve Almanya’daki Max Planck Enstitusu gibi cok onemli kurumlardan gelen alanında uzman editör ve yazarlarla çalışılmıştır. Bunlara ek olarak Cin, Kore, İngiltere, İran, Brezilya ve Hindistan gibi pek çok ülkeden zengin bir katılımcı ağı içeriğe katkıda bulunmuştur. European Foundation for Clinical Nanomedicine, Mineralogical Society of America ve  German Society for Biomaterials gibi kurumlar da veritabanının oluşmasına katkı vermiş diğer kuruluşlardır.

 

IUPAC Standards Online  
http://www.degruyter.com/db/iupac Ekim 2017 - 30 Kasım 2017

IUPAC Kimya alanındaki bilim insanları, patent avukatları, toksikologlar, çevre bilimciler, mevzuatla ilgilenenler için uluslararası düzeyde bağlayıcı olan standartları belirlemekten sorumlu organizasyondur. “Standartlar” ise kısaca terimler, standart değerler, yöntemler, bileşim ve malzemeleri adlandırmadaki kurallar, periyodik tablodaki elementlerin isim ve özellikleri ve benzeri pek çok tanımdır. 
IUPAC Standards Online 1960dan beri IUPAC in Pure and Applied Chemistry adli resmi dergisinde yayımlanmış standartları toplayarak bir araya getiren, bu standartlara erişimi kolaylaştıran ve alanında tek olma özelliği gösteren bir veritabanıdır. Veritabanının sunduğu arama butonu yardımıyla 12 farklı kriterde arama yapılıp, arama sonuçları 6 farklı kategoride filtrelenerek daraltabilir. Veritabanı ayrıca konuları 17 ana konu kategoriye, ana kategorinin altında da 172 yardımcı kategoriye ayırarak kolay arama yapma imkân sunmaktadır.

Tanıtım Videosu: